• Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Alan Bennett

  KOBIETY BEZ ZNACZENIA

  Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz

  obsada: Halina Łabonarska, Małgorzata Niemirska

   

  Jedna idzie przez życie bez szmeru, druga wymusza uwagę. Dwie kobiety, bohaterki równoległych monodramów Alana Bennetta, są do siebie skrajnie niepodobne: szara mysz biurowa, zawsze akceptująca swój żywot bez zdarzeń, oraz bezwzględna tropicielka niedoskonałości i niegodziwości wszystkich wokół.

   

  Sztuka opowiada o dwóch samotnych kobietach, które nie chcą rozpłynąć się w nicości. Na scenie wybitne aktorki Halina Łabonarska i Małgorzata Niemirska.

  Spektakl składa się z dwóch monologów samotnych kobiet („Pani od listów” i „Kobieta bez znaczenia”), będących częściami serii „Gadające głowy” („Talking Heads") brytyjskiego dramaturga Alana Bennetta.  To cykl dwunastu monologów, w których autor stworzył galerię dowcipnych, a jednocześnie wzruszających portretów zwyczajnych ludzi.

   

  KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenie na ten spektakl w terminie 13.12 o 19.30. Aby wziąć udział w konkursie, na ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Polskie Mistrzynie w „Znaku”

  Wraz ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości mija wiek od wywalczenia (nie: uzyskania) przez Polki praw wyborczych. Poczta Polska setne urodziny suwerenności uświęciła serią jubileuszowych znaczków gromadzących grono dostojnych zasłużonych panów, Polki natomiast reprezentuje Matka Boska. Na polskich ulicach pojawiają się kolejne monumenty dostojnych mężów, polityków i wojaków (podczas, gdy jak podkreśliła profesor Monika Płatek, czy to podczas zorganizowanego na Uniwersytecie Warszawskim wykładu na temat przemocy seksualnego, czy podczas oprowadzania po zorganizowanej przez MSN wystawie „Niepodległe”, pomnika gospodyni domowej nadal boleśnie brak).

  Tymczasem magazyn „Znak”, stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych świętuje fantastycznym numerem poświęconym właśnie Kobietom, w tym trzem okładkowym Mistrzyniom: Janion, Torańskiej, Skardze. Numer spektakularnie otwiera wywiad poświęcony profesorce Janion: w tak boleśnie  (samotność, ubóstwo etc.), ale potrzebnie szczery sposób nikt chyba o niej – a tym samym: kondycji i społeczeństwa, i nauki polskiej – jeszcze nie rozmawiał.

  Małgorzata ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Napełnia entuzjazmem szerzący się od nie tak znowu dawna ozdrowieńczy trend: otóż przestaje się udawać, iż ludzkość, przede wszystkim zaś kobiety, nie ma pryszczy, fałdek, tzw. zbędnego owłosienia czy braku ochoty na wstanie z łóżka w przypływach gorszego nastroju. Albo po prostu gdzieś. W taką ludzką bezpretensjonalną szczerość wpisuje się Iga Chmielewska swoimi rysunkami, a teraz też „Bardzo brzydkim dziennikiem”.

  Bardzo ładny „Bardzo brzydki dziennik” oprócz tego, że obfituje w zasłużenie rozsławione rysunki Igi, przeplatany jest jej przekazami tekstowymi. A te utrzymane są w ciepłym, koleżeńskim tonie: tak, jakby zwracała się do Ciebie Twoja przyjaciółka, czy Ty sama w dniach naznaczonych dobrym nastrojem i zadowoleniem z siebie. Ponadto zaś, ta papierowa, przesiąknięta tak urokliwą, jak silną, dziewczęcością papierowa przestrzeń ma odpowiednią ilość miejsc pustych, przeznaczonych na notki, zapiski, plany. Są i „notatki” i „wydatki”, „cele miesiąca” i „wydarzenia”. Tym samym kajet wpisuje się w koncepcję dziennika ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  TO O NIEJ „BĘDZIE GŁOŚNO!” – PREMIERA ALBUMU I KONCERT MARTY ZALEWSKIEJ W STUDIU CZWÓRKI


  W najbliższy piątek 7 grudnia tuż po godzinie 18:00 radiowa Czwórka zaprasza na koncert promujący debiutancki krążek Marty Zalewskiej – laureatki drugiej odsłony konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”. Koncert odbędzie się w dniu premiery płyty, która ukaże się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.   

  Wydaj płytę z Będzie Głośno!” – pod takim hasłem radiowa Czwórka promuje młodych muzyków, którzy nie mają jeszcze kontraktu z żadną wytwórnią. W drugiej odsłonie konkursu wzięło udział 169 artystów. Łącznie zgłoszono ponad 1000 piosenek w niemal wszystkich gatunkach muzycznych. Tym razem najlepsza okazała się Marta Zalewska – multiinstrumentalistka i wokalistka. Ponadto dwa zespoły zostały wyróżnione koncertami w Czwórce – Szpilersi i Pomponika. Partnerem konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które ufundowało dwie dodatkowe nagrody ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  W Galerii Działań


  Bez krosna/bez koloru


  Ada Lewicka i Agnieszka Palińska są tegorocznymi absolwentkami Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom przygotowywały w pracowni profesora Wojciecha Zubali. Pomimo, że obie artystki posługują się medium malarskim, ich prace nie przypominają tradycyjnych obrazów. Płótna Ady Lewickiej pozbawione są krosien. Agnieszka Palińska ograniczyła gamę barwną do minimum, używając jedynie czarnej, nanoszonej bezpośrednio na grunt, farby.

   

   


   

  Malarstwo Ady Lewickiej jest inspirowane naturą. Pewne traumatyczne zdarzenie z dzieciństwa sprawiło, że obserwacja przyrody stała się dla niej ucieczką od świata realnego w świat magiczny, pełen fascynujących kolorów i kształtów. Wykształciła w sobie zdolność kontemplacyjnego przyglądania się naturalnym zjawiskom. Szczególnie fascynuje ją obserwowanie powierzchni wody i przesmyków światła między gałęziami. W swoich pracach Lewicka stara się wychodzić poza ograniczenia zmysłowo-postrzeżeniowego widzenia świata. Lubi eksperymentować, maluje sprayami i aerografem. Chce, żeby jej malarstwo miało efemeryczny charakter, dlatego nie naciąga prac ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Kuba Badach + MaBaSo - Back to School

   

  3 grudnia 2018 (poniedziałek), godz. 20:00

  Teatr Roma, ul. Nowogrodzka 49, Warszawa


   


   

  Bilety w cenach: 69 zł (strefa C), 99 zł (strefa B), 129 zł (strefa A) [miejsca siedzące]

  Bilety dostępne: www.eventim.pl/goodtaste, www.ebilet.pl, www.bilety24.pl oraz w sklepach sieci Empik, Saturn i Media Markt – bilety w sprzedaży od 23.08 (czwartek) od godz. 12:00

   

  Uwaga! Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży (Facebook, aukcje internetowe itp.) stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które nie umożliwią wejścia na koncert.

   

  Good Taste Production zaprasza na koncerty Kuby Badacha i MaBaSo. Artyści łączą siły i ruszają we wspólną trasę koncertową pod hasłem Back to School.

   

  Kuba Badach - wokalista, instrumentalista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny; lider zespołu Poluzjanci oraz członek grupy The Globetrotters. Jako dwunastolatek, w 1988, nagrał płytę z kolędami napisanymi specjalnie dla niego przez Wiesława ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

   

  VEGE IS THE NEW SEXY –  Vegetarian Calendar 2019

  Wystawa fotografii Rolanda Okonia

  Wernisaż: 1 grudnia, godz. 20:00
  Miejsce: Recepcja – przestrzeń dla sztuki, Ruska 46C, Wrocław
  Otwarte codziennie od godziny 17.00 do 00.00, wstęp wolny
  Wystawa do 13.12.2018

  Wernisaż: 5 grudnia, godz.19:00
  Miejsce: Dzik, Belwederska 44A, Mokotów, Warszawa
  Wystawa do 6 stycznia

   


   

  PIĘKNA I SUBTELNA TWARZ WEGANIZMU

  12 zmysłowych kobiet na czarno-białych fotografiach, dzielących się pięknem swojego ciała w słusznej sprawie. Wegetarianki. Weganki. Kobiety inspirujące, odważne, świadome, dbające o siebie i innych, aktywistki, artystki, modelki, promotorki zdrowego i dobrego życia.  Rozebrane dla idei, a „ubrane” w VEGETARIAN CALENDAR, cykliczny projekt-wydawnictwo autorstwa Rolanda Okonia, wrocławskiego fotografa, który w tak nietypowy pomysł od 4 lat promuje ideę alternatywnego trybu życia i żywienia. Udział w sesji wzięły m.in. aktorki Paulina Holtz i Agata Buzek, Monika Dryl. Fotografie będzie można obejrzeć podczas wystaw we Wrocławiu ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  NIEDZIELNE POPOŁUDNIE


  Teatr MŁYN ma przyjemność zaprosić na premierę spektaklu NIEDZIELNE POPOŁUDNIE Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej.

  22.11 godz. 19:30 – pokaz przedpremierowy

  24.11 godz. 19:00 – pokaz premierowy

  Kolejne pokazy:

  29.11 godz. 19:00

  15.12 godz. 19:30

  16.12 godz. 19:30

  27.12 godz. 19:00

  29.12 godz. 19:00

   

  REALIZATORZY:

   

  Tekst i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska

  Występują: Paulina Holtz, Michał Sitarski

  Muzyka: Filip Dreger

  Scenografia, światło, kostiumy: Barbara Koczarowa

  Asystent reżysera: Aleksandra Śliwińska


   


   

  OPIS SPEKTAKLU:

  Ostatnie tygodnie kolejnej ciąży. Dzieci łaskawym gestem przygarnięte przez dziadków. Pusty dom. Okazja, żeby podomykać bieżące sprawy zawodowe  i odetchnąć chwilę we dwoje. To niedzielne popołudnie mogłoby skończyć się tak pogodnie, jak się zaczęło.

   

  Mogłoby. Dzieje się jednak inaczej. Pochylenie się małżonków nad zdjęciem USG wywołuje pełną emocji i wzajemnych oskarżeń rozmowę. Awantura stanowi jakby spiętrzenie, kumulację wielu rozmów, których zabrakło przez lata.

   

  NIEDZIELNE POPOŁUDNIE Natalii ...

  czytaj więcej

redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--