• Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  DALEKO

  Intymny dziennik z czasów zarazy

  Czytanie online.


  Tekst: Natalia Fijewska-Zdanowska

  Czyta: Zuzanna Fijewska-Malesza


  Odnosząca zawodowe sukcesy czterdziestolatka za wszelką cenę próbuje skontrolować swoje życie. Jej codzienność to skomplikowany projekt, utrudniony kryzysem w małżeństwie, relacjami ze zbuntowaną córką i synem – dzieckiem wysokich wymagań, wychowywanym przez kolejne nianie. W grafiku ciasno wypełnionym nawigowaniem rodzinnego i zawodowego życia, bohaterka próbuje znaleźć miejsce dla siebie, w postaci potajemnych, ściśle wyliczonych spotkań z mężczyzną. Podejrzenie przypadku koronawirusa w pracy męża, skłania rodzinę do podjęcia spontanicznej decyzji o wyjeździe do zakupionego niegdyś domu na wsi. Życie w izolacji dalekie jest jednak od sielanki.

     Natalia Fijewska-Zdanowska:

  "Daleko" to osobisty dziennik kobiety, która zmaga się ze swoim życiem w obliczu epidemii. Ale epidemia to tylko tło wydarzeń dużo bardziej bolesnych, ważnych, podstawowych. Bohaterka "Daleko" to postać fikcyjna, ale skonstruowana na podstawie moich własnych przeżyć, oraz przeżyć bliskich mi osób w pierwszych ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  OKIEM  OBSERWATORA

  BEM! MUSICAL O PATRIOTACH I RENEGATACH – reż. Michał Walczak

  Teatr Syrena; Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach; Pożar w Burdelu


  Akcja #zostańwdomu

  Spektakl na facebooku


  Ale się porobiło! Okazuje się, że sprawdzają się nie tylko mroczne przepowiednie, ale również trzeźwe ostrzeżenia naukowców, np. o nadchodzących pandemiach. Większość ludzi traktowała je jak „Strachy na Lachy”, a tu, bum! Hokus pokus i jest, dzieje się! Może jeszcze nie tak jak na filmach katastroficznych, ale przyszło Bubu, straszy i totalnie dezorganizuje dotychczasowe życie, we wszystkich dziedzinach. W kulturze też, a dosyć powszechny jest sąd, że w kulturze – szczególnie! Ale jak to bywało już wiele razy w przeszłości, ludzie kultury nie poddali się, tylko starają się funkcjonować i działać w nowej rzeczywistości. A ta jest dla nich skrajnie nie sprzyjająca z tego prostego powodu, że artysta bez widza / odbiorcy nie istnieje. Tak samo jak sportowiec bez kibiców. Dlatego ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  OKIEM  OBSERWATORA

  FEMMES  CZYLI KOBIETY

  Teatr KAMIENICA

   

  9 marca 2020 r.

   

  Przesympatyczny wieczór zafundował Teatr Kamienica paniom, czyli żeby pozostać w zgodzie z obecnymi wymogami poprawności - swoim widzkom. 

   


   

  Już od roku [premiera miała miejsce 10 marca 2019 r.], w repertuarze Teatru utrzymuje się spektakl muzyczny  „Femmes czyli kobiety”. Jest to recital Justyny Bacz, która uznawana jest za najlepszą w Polsce wykonawczynię piosenek francuskich. To opinia nie tylko bardzo licznego grona jej wielbicieli, ale również specjalistów z branży, którzy wielokrotnie nagradzali Panią Justynę nagrodami i wyróżnieniami na konkursach, przeglądach i festiwalach piosenek francuskich i to nie tylko w Polsce, ale również we Francji. A to już świadczy o tym, że Bacz jest niekwestionowaną liderką wykonawstwa piosenek  francuskich, zarówno w tym języku, jak i tłumaczonych na polski.

  Spektakl, który był promocją nowej płyty Justyny Bacz, bardzo, odbył się  9 marca, czyli ściśle powiązany ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  OKIEM  OBSERWATORA

  Teatr SYRENA

  KAPITAN  ŻBIK i ŻÓŁTY  SATURATOR – tekst i reż. Wojciech Kościelniak

   

  1 marca 2020 – II-ga PREMIERA


   

  Ręka w górę kto pamięta, co to była (jest ?) GUMA  ARABSKA? No właśnie, tak myślałem! A więc mam komunikat dla wszystkich dawnych jej użytkowników; miłośników gumy do żucia z historyjkami obrazkowymi Disneya (nie, nie! to nie taka sama guma!); dla łowców jeansów z PEWEX-ów;  dla dumnych posiadaczy czarnych radiomagnetofonów GRUNDIG, czyli w skrócie dla tych, którzy chcą przeżyć wspaniałe deja vu! Macie taką szansę, los Wam ją dał! Wystarczy pójść do Teatru Syrena na najnowszy musical „Kapitan Żbik i żółty saturator”. 


   


   

   

  Po kilku ostatnich premierach w Syrenie, którymi były inscenizacje najsłynniejszych musicali światowych, wystawiono spektakl do którego pasuje słynne hasło z epoki, w której rozgrywa się akcja - DOBRE, BO POLSKIE!

  Ten karkołomny pomysł jest fantastyczną podr ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  OKIEM  OBSERWATORA

  Teatr  KAMIENICA

  UPIÓR  w KUCHNI

   

  02 marca 2020  PREMIERA


   

  Na początek troszkę historii. Jestem ciekaw, kto z Państwa zgadnie jaka komedia kryminalna miała w odstępie 17 lat dwie inscenizacje, w następujacych obsadach:

  Pierwsza (rok 1976): Zofia Mrozowska / Grażyna Staniszewska / Roman Wilhelmi / Jan Machulski / Marek Walczewski / Wiktor Zborowski / Włodzimierz Boruński? No, no! Całkiem niezła!  

  A teraz ten sam spektakl, tylko obsada z roku 1993: Irena Kwiatkowska / Hanna Śleszyńska / Leonard Pietraszak / Wiktor Zborowski / Marek Kondrat / Krzysztof Kowalewski / Marek Bargiełowski / Paweł Wawrzecki / Stanisław Brudny / Andrzej Butruk. Uff!

   


   

   

  Rok 2020 przyniósł nam (widzom) niespodziankę. Znakomita komedia powróciła na deski teatralne i to  znowu w doborowej obsadzie: Maria Pakulnis / Andżelika Piechowiak / Jerzy Bończak / Krzysztof Kiersznowski / Sebastian Konrad / Sławomir Orzechowski / Michał Piela / Maciej Wierzbicki / Mirosław Zbrojewicz,  

  Przyszedł czas na rozwiązanie zagadki jaki to spektakl: to „Upiór w kuchni”. Autor: Patrick G.Clark; Reżyseria: Tomasz Sapryk; Scenografia: Witek Stefaniak; Opracowanie muzyczne ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Miłosne manewry podczas Ladies Night w Cinema City!

  Już 5 marca odbędzie się trzecie w tym roku Ladies Night, czyli wyjątkowy wieczór w Cinema City, zarezerwowany tylko i wyłącznie dla pań! Tym razem na ekranach zobaczymy polską komedię pt. „Swingersi”. Oprócz filmu czekają konkursy z nagrodami oraz powitalne upominki. Bilety są już dostępne w kasach oraz na stronie https://www.cinema-city.pl/filmy/ladies-night-swingersi/.

   

  Chcąc rozgrzać panie w te deszczowe dni Cinema City zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Ladies Night, tym razem prezentując najnowszą komedię „Swingersi” z udziałem wielu znanych i lubianych polskich aktorów. Nuda i rutyna w związku? Seks spowszedniał jak mycie zębów, a ogień w sypialni wygasł, ograniczając się jedynie do standardowego „raz w miesiącu”? Komediowe perypetie trzech par nie pozostawiają złudzeń, że trawa zawsze wydaje się bardziej zielona u sąsiadów. Dorota marzy o namiętności jak w „Pięćdziesięciu twarzach Greya”, ale jej ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  "Jezioro Dzikich Gęsi" to nowy film Diao Yinana, laureata Złotego Niedźwiedzia za „Czarny węgiel, kruchy lód”. Jego najnowszy film jest wielopoziomowym, pełnym retrospekcji kryminałem noir, w którym nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser kolejny raz stworzył prawdziwą ucztę dla zmysłów.

  Film pokazywany był w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes. 

  W środę, 26 lutego w kinie Elektronik o godzinie 19:00 odbędzie się pokaz filmu.

  Główny bohater filmu Diao Yinana, którym jest gangster Zhou, wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zastrzelił policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka.   

  Pomocy szuka u miejscowej prostytutki. To właśnie kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagr ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  W magiczną datę 20.02.2020 nadeszła „Odwilż”, czyli druga solowa płyta Pauliny Przybysz. Dzisiaj także, o godzinie 20:00 na YouTube KayaxTV ukaże się teledysk zrealizowany w technologii 360 stopni do singla „Minimalizm”, gdzie gościnnie wystąpił Vito z Bitaminy.

  "Make it rain - zrób coś ze swoim konsumpcyjnym stylem życia” - mówi do nas artystka w tym utworze. Bądź lepszy dla planety i innych ludzi. Rozejrzyj się (dosłownie) wokół siebie.

   


   

  Paulina Przybysz o utworze „Minimalizm”: 
  Od jakiegoś czasu z trudem przychodzą mi zakupy. Chodzę w tych samych ciuchach wiele lat i używam telefonu iPhone 5, bo nie widzę konieczności ciągłego update'u. Nie wiem czy to lenistwo, czy podświadomie, rozwijając się duchowo, jako istoty ludzkie zaczynamy działać coraz spokojniej… Tak jakbyśmy wraz z tym dorastaniem dowiadywali się,  że walutą szczęścia są relacje, prawda, bliskość natury i miłość, a nie rzeczy i ten filmowy shopping z reklamy, który ...

  czytaj więcej

redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--