Już we wtorek „Turandot” w Multikinie

 

Multikino ma zaszczyt zaprosić 22 stycznia o godzinie 18:00 na zarejestrowaną w Walencji najsłynniejszą operę Giacomo Pucciniego „Turandot”.

 

Turandot” to niedokończona opera w trzech aktach włoskiego kompozytora Giacoma Pucciniego. Oryginalne libretto napisali Giuseppe Adami i Renato Simoni na podstawie sztuki „Turandot” Carla Gozziego.

Akcja opery rozgrywa się w Pekinie. Opowiada historię okrutnej chińskiej księżniczki Turandot, która poprzysięgła nigdy nie oddać się mężczyźnie. Aby uchronić się przed zamążpójściem, każdemu kandydatowi do jej ręki zadaje trzy arcytrudne zagadki. Karą za udzielenie błędnej odpowiedzi jest śmierć.

Sztukę po śmierci Pucciniego dokończył Franco Alfano. Światowa prapremiera „Turandot” odbyła się 25 kwietnia 1926 w mediolańskiej La Scali. Dyrygował Arturo Toscanini, który przerwał przedstawienie po ostatnich taktach napisanych przez Pucciniego. Następnego dnia wystawiono przedstawienie w wersji dokończonej przez Franco Alfano.

Z opery „Turandot” pochodzi jedna z najbardziej znanych arii operowych świata – „Nessun dorma”.

Emisja opery „Turandot” odbędzie się w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań (Stary Browar), Szczecin, Warszawa (Ursynów i Złote Tarasy), Wrocław (Pasaż Grunwaldzki), Zabrze.

Dyrygent: Zubin Mehta

Reżyser: Chen Kaige

Obsada: Maria Guleghina | Marco Berti Alexia Voulgaridou

Organizator: Multikino S.A.

Producent: Rai Trade

Dystrybutor: Rising Alternative

Nośnik / Technologia: DCP, High Definition, Digital Dolby Surround

Mecenasem Oper i Baletu HD w Multikinie jest Bank Citi Handlowy.

Partnerzy: Zwierciadło, Sens, Mediarun.pl, Gigant.pl oraz RMF Classic

 

Szczegóły: www.multikino.pl i www.operawkinie.pl


a

 

***

Streszczenie:

Opera w trzech aktach, śpiewana po włosku

 

Akt I

Przed cesarskim pałacem w Pekinie Mandaryn obwieszcza, że kolejny pretendent do ręki księżniczki Turandot, perski książę, nie odgadł  trzech zagadek i zostanie stracony. Tłum, stłoczony u wejścia do Zakazanego Pałacu, skandując, by egzekucja odbyła się jak najszybciej, przewraca starego Timura. Towarzysząca starcowi Liu wzywa pomocy. Na jej wołanie odpowiada młodzieniec - książę Kalaf, w którym Timur rozpoznaje syna. Król Timur jest wciąż ścigany przez wrogów, którzy wypędzili go z ojczyzny. Gdy straż przyprowadza perskiego księcia, tłum, wzruszony jego szlachetnością, błaga o litość dla niego. Księżniczka mimo wszystko nakazuje wykonanie egzekucji. Kalaf oczarowany urodą Turandot postanawia zdobyć jej rękę. Na próżno usiłują go powstrzymać ojciec, dostojnicy Ping, Pang i Pong oraz Liu. Dźwięk rytualnego gongu obwieszcza przystąpienie do konkursu Kalafa. Wszyscy sądzą, że księcia czeka śmierć.

 
Akt II

W pałacu Ping, Pong i Pang wspominają  czasy, kiedy życie toczyło się spokojnym rytmem. Odkąd narodziła się Turandot, wciąż płynie krew. Mają oni jednak nadzieję,  że miłość skruszy serce księżniczki i w państwie zapanuje pokój. Przed pałacem tłum wita mędrców, dostojników i cesarza, który bezskutecznie próbuje namówić Kalafa, aby się wycofał. Mandaryn przypomina, iż ten, kto odgadnie trzy zagadki, zdobędzie rękę pięknej władczyni, jeśli ich nie rozwiąże - zginie. Turandot opowiada dzieje księżniczki Lou-Liong, którą dawno temu okrutnie potraktował barbarzyński najeźdźca. To jej krzywda jest mszczona obecnie. Turandot zadaje pierwszą zagadkę, Kalaf zna poprawną odpowiedź, podaje rozwiązanie również dwóch następnych. Tłum wiwatuje, księżniczka nie może pogodzić się z przegraną i prosi ojca, by nie oddawał jej obcemu przybyszowi. Książę nie chce zdobyć Turandot wbrew jej woli i stawia warunek: jeśli do świtu odgadnie jego imię, może skazać go na śmierć.

 
Akt III

Ogród pałacowy nocą. Heroldowie przekazują rozkaz: nikomu nie wolno zasnąć, a kto zna imię księcia, musi je wyjawić pod groźbą śmierci. Pewny zwycięstwa Kalaf oczekuje świtu. Ping, Pong i Pang oferują mu piękne kobiety, bogactwo i sławę, byle wyjawił imię. On jednak odmawia. Turandot postanawia poddać torturom Timura; Liu chcąc go ocalić oznajmia, że zna imię młodzieńca. Poddana mękom uparcie milczy. Zdumiona władczyni pyta, kto jej daje tyle siły. Miłość — odpowiada Liu, to dla niej warto oddać życie. Kalaf postanawia pocałunkami skruszyć lód w sercu księżniczki. Turandot ulega uczuciu. Książę oddaje swój los w ręce ukochanej. Księżniczka wyznaje ojcu, że poznała imię cudzoziemca. Brzmi ono: Miłość.

 

 

 

 

KONKURS! Mamy dla Was po podwójnym zaproszeniu do Multikin Ursynów i Złote Tarasy. Aby wziąć udział w losowaniu, należy na adres ewa@kulturalnie.waw.pl wysłać wiadomość zawierającą imię i nazwisko, w temacie wpisując tytuł opery i preferowane kino. Czekamy dziś (21 stycznia) od 21.30 do 23.00. Zwycięzcy otrzymają odpowiedź. Powodzenia!


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--