Posezonowa miłość? – „Piąta pora roku” w reż. Jerzego Domaradzkiego już w kinach!

 „Piąta pora roku”

Reżyseria: Jerzy Domaradzki

Scenariusz: Natalia Pryzowicz

Muzyka: Jerzy Satanowski

Zdjęcia: Zbigniew Wichłacz

Obsada aktorska: Marian Dziędziel (Witek), Ewa Wiśniewska (Barbara). Andrzej Grabowski (Bogdan), Leszek Lichota (Gospodarz), Agnieszka Mandat (Irena), Grzegorz Kwas (Marian), Ewa Leśniak (żona Bogdana), Natalia Rybicka (Autostopowiczka) i in.

Kraj i rok produkcji: Polska 2011

„Piąta pora roku” jest dramatem obyczajowym i filmem drogi z elementami komedii romantycznej. Opowiada o podróży z misją dwojga ludzi z jednego końca Polski w drugi. Bohaterowie znajdują się w „jesieni życia”. Ich wspólna wyprawa obfituje w wiele niespodzianek, nieoczekiwanych zwrotów akcji i zabawnych sytuacji i zbliża oboje do siebie. A na początku wydawałoby się, że nic ich nie zdoła połączyć.

Bohaterowie pochodzą  z bardzo różnych środowisk. Witek to Ślązak z krwi i kości. Na emeryturze hoduje gołębie, gra na trąbce w orkiestrze górniczej i na wieczorkach w domu kultury. Lubi śląskie kawałki i przyśpiewki. Barbara jest nauczycielką muzyki, wielbicielką twórczości Verdiego, „paniusią z Sosnowca”. Swoje życie związała z artystą malarzem, który właśnie zmarł. Na jego pogrzebie drogi życia Witka i Barbary krzyżują się. Ona pragnie spełnić ostatnie życzenie swojego zmarłego partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu, gdzie spotkała go po raz pierwszy. Witek postanawia jej pomóc i razem udają się w długą podróż. Los szykuje im różne, czasami dramatyczne niespodzianki. Powoli odkrywają i poznają siebie nawzajem, a także przewożone przez nich w dziwny sposób, tajemnicze  bagaże. Ta podróż połączy ich silną więzią przyjaźni, może nawet czymś więcej.

„Piąta pora roku” to pogodny, wzruszający, zabawny i niebanalny film o „jesieni życia”, wspólnej pasji, jaką dla głównych bohaterów jest muzyka, przyjaźni i potrzebie bliskości drugiego człowieka. O „jesieni życia” mowa tu w odniesieniu do wieku, gdyż bohaterowie są wewnętrznie młodzi, mają odwagę marzyć, zmienić swoje życie, przewartościować je. Świetne dialogi są dziełem młodej autorki scenariusza. Napisała go w trakcie studiów w szkole filmowej z potrzeby zmierzenia się z konwencją filmu drogi. Młodość i dojrzałość okazują się tworzyć dobrą parę. Widzów oczarują ciekawe zdjęcia. Śląsk w „Piątej porze roku” jest bardziej zielony niż ciemny i ponury. To ładne miejsce do życia. Bohaterowie zaś piękni ze swoimi zmarszczkami i wadami. Para znakomitych, wielokrotnie nagradzanych aktorów doskonale zagrała swoje role.

Marian Dziędziel zdobył za nią nagrodę dla Najlepszego Aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze 2012.

Film będzie można oglądać w kinach od 26 grudnia 2012 r.

 Tekst i foto: Ewa Balana


   

 

 

 

 Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--