Cricoteka w Krakowie: w grudniu i w przyszłości

Krakowski Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oczekuje na nową siedzibę przy ul. Nadwiślańskiej, która ma być oddana we wrześniu 2013 r. 8 grudnia br. minęła dwudziesta druga rocznica śmierci artysty. Cricoteka tradycyjnie przygotowywała na tę okazję wystawy, projekcje, spotkania. W tym roku było podobnie, a w dwóch projektach pokazane zostały jej przyszłe kierunki działalności.

Tadeusz Kantor - malarz, rysownik, scenograf, reżyser, twórca i teoretyk teatru eksperymentalnego, autor happeningów i manifestów artystycznych, który dzięki licznym występom zagranicznym swego teatru zdobył międzynarodową sławę i uznanie, założył Cricotekę w 1980 r. jako Ośrodek Teatru Cricot 2. Po śmierci artysty zmieniono nazwę na Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Funkcjonuje on w kilku miejscach w Krakowie.

Projekt „Radykalne języki” był prowadzony w dniach 7-9 grudnia a drugi „Wędrujące muzeum” rozpoczął się we wrześniu. Obydwa próbują ukazać dorobek artysty w kontekście sztuki współczesnej, w której jest on obecny przede wszystkim jako prekursor działań performatywnych, jako artysta operujący różnymi gatunkami sztuki i wskazać na nowe możliwe kierunki interpretacji jego twórczości. Kuratorki projektu „Radykalne języki” Joanna Zielińska i Maaike Gouwenberg postrzegają twórczość Kantora jako niezwykle radykalną, łamiącą wszelkie reguły i przekraczającą granice. 7 grudnia br. w ramach tego projektu otwarto wystawę w Galerii-Pracowni przy ul. Siennej 5/7. Pokazane zostały na niej: obiekty Tadeusza Kantora, rzeźby Nathaniela Mellorsa i instalacje Egilla Sæbjörnssona. Tematem przewodnim wystawy są przedmioty zwyczajne, „biedne”, zawieszone pomiędzy sferą życia i śmierci. Wystawa potrwa do 27 grudnia 2012 r.

8 grudnia br. można było przy dźwiękach żydowskich pieśni przed Archiwum Cricoteki na ul. Kanoniczej 5 zobaczyć jak co roku żywe pomniki: Wiecznego Wędrowca ze spektaklu „Kurka wodna” i Dwóch Chasydów z deską ostatniego ratunku z „Nigdy tu już nie powrócę”. Zastygają tego dnia w bezruchu co roku jako wyraz hołdu składanego Kantorowi przez aktorów teatru Cricot 2. Po pokazie „pomników” w Instytucie Historii Sztuki UJ odbyła się projekcja filmu pt. „1=1=0. Une tres courte leçon de Tadeusz Kantor” wyreżyserowany przez Marie Vayssière i Stéphane Nota. Film opowiada o warsztatach prowadzonych przez Kantora w Institut International de la Marionette w Charleville-Mézieres w 1988 r. Autorka filmu brała w nich udział i pisała wówczas dziennik. Film odsłania sposób pracy artysty i cechy charakterystyczne jego teatru m.in.: charakterystyczne czarne, szare i białe barwy kostiumów i polifoniczność spektakli, podczas których wiele rzeczy działo się na scenie jednocześnie. 8 i 9 grudnia br. w salach Teatru Bagatela zorganizowane zostały wieczory performatywne, pierwszy m.in. z wykładem Sebastiana Cichockiego, w którym występują sopranistka i brzuchomówca, kolejny złożony z performansów, w tym muzycznego Nicole Beutler. 9 grudnia odbył się także otwarty pokaz warsztatów aktorek teatru Cricot 2: Ludmiły Ryby i Marie Vayssière. 11 grudnia br. miała miejsce projekcja zamykająca cykl pokazów towarzyszących wystawie „Dziś są moje urodziny” – pokaz rejestracji spektaklu i debata z udziałem aktorów Teatru Cricot 2. Na wystawie w Archiwum Cricoteki poświęconej temu spektaklowi, podczas którego przygotowywania artysta zmarł, zobaczyć można obiekty scenografii, wybrane rękopisy Kantora, szkice techniczne i inne archiwalia. Program wydarzeń grudniowych zakończył się 16 grudnia br. otwartym pokazem warsztatów aktora teatru Cricot 2 Bogdana Renczyńskiego w Archiwum Cricoteki.

Obydwa multidyscyplinarne projekty składały się z wydarzeń inspirowanych sztuką Tadeusza Kantora.


Tekst i foto: Ewa Balana

 

Jan Książek jako Wieczny Wędrowiec, Kraków 2012

 

Lesław i Wacław Janiccy jako Dwaj Chasydzi z deską ostatniego ratunku, Kraków 2012

 

 

Dyskusja po pokazie filmu "1+1=0", pierwsza z lewej: Marie Vayssière

 

 

 

eksponaty na wystawie w Archiwum CricotekiKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--