7 grudnia „Lohengrin” na żywo z La Scali na ekranie Multikina!

 

Multikino ma zaszczyt zaprosić na otwarcie sezonu operowego we włoskiej La Scali. 7 grudnia o godzinie 17:00 w 11 kinach sieci Multikino zobaczymy transmisję opery w trzech aktach „Lohengrin” Ryszarda Wagnera.

 


 

Co roku w grudniu La Scala (Teatro alla Scala) otwiera sezon operowy wyjątkową nocą, która uważana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Tym razem miłośnicy muzyki operowej będą mieli szansę uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu. W 11 kinach sieci Multikino w piątek 7 grudnia o godzinie 17:00 zobaczymy transmisję na żywo słynnej opery w trzech aktach „Lohengrin” Ryszarda Wagnera.

 

O operze „Lohengrin”:

Lohengrin” to opera Ryszarda Wagnera napisana w 1850 roku. Jej premiera odbyła się w Weimarze. W operze zawarty jest wszystkim znany Marsz Weselny, napisany przez Wagnera dla siostrzenicy.

 

Multikina, w których 7 grudnia będzie można zobaczyć operę „Lohengrin”: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Poznań Stary Browar, Łódź (Silver Screen), Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż, Zabrze.

 

Dyrygent: Daniel Barenboim

Reżyseria / Staging: Claus Guth

Scenografia i kostiumy: Christian Schmidt

Oświetlenie: Olaf Winter

Wideo: Andi Müller

Dramaturgia: Ronny Dietrich

 

Obsada:

Henryk Ptasznik – bas - René Pape

Lohengrin – tenor - Jonas Kaufmann

Elza z Brabancji - sopran - Anja Harteros

Fryderyk von Telramund, hrabia z Brabancji -  baryton - Tomas Tomasson

Ortruda, żona Telramunda - mezzosopran - Evelyn Herlitzius

Herold króla - bas - Zeljko Lucic

 

Organizator: Multikino S.A.

Producent: Rai Trade

Dystrybutor: Rising Alternative

Nośnik / Technologia: Transmisja LIVE, High Definition, Digital Dolby Surround

Mecenasem Oper i Baletu HD w Multikinie jest Bank Citi Handlowy.

Partnerzy: Zwierciadło, Sens, Mediarun.pl, Gigant.pl oraz RMF Classic

 

Szczegóły: www.multikino.pl i www.operawkinie.pl

 

***

Streszczenie:

Opera w trzech aktach, śpiewana po niemiecku

 

AKT I

 

Król Henryk Ptasznik przybywa do Brabancji w celu zebrania drużyny na wyprawę przeciwko Węgrom. Hrabia Telramund oskarża księżniczkę Elzę o zamordowanie własnego brata, Gotfryda, w celu dojścia do władzy. W odpowiedzi na zarzuty Elza opowiada sen, w którym widziała rycerza w srebrnej zbroi. Przybył on walczyć w imię jej niewinności. Telramund wyzywa na pojedynek każdego, kto chciałby wystąpić w obronie czci Elzy. Po trzecim, ostatnim wezwaniu herolda, na horyzoncie pojawia się łódź ciągnięta przez białego łabędzia. W łodzi natomiast stoi rycerz w srebrnej zbroi. Przyjmuje on wyzwanie ale i stawia warunek: jeżeli zwycięży, Elza pojmie go za męża, nie pytając o imię. Księżniczka zgadza się. Po krótkiej walce hrabia Telramund zostaje ranny. Zostaje skazany na wygnanie z kraju, natomiast tajemniczy rycerz zostaje obwołany księciem.

 

AKT II

Na zamku trwa uczta zaręczynowa. Tymczasem Ortruda, żona wygnanego Telramunda, wkrada się podstępnie w łaski Elzy i namawia ją do poznania imienia zwycięzcy. Elza i jej narzeczony udają się do świątyni, a Ortruda i Telramund oskarżają rycerza o kontakt z siłami piekielnymi.

AKT III

Po uroczystości weselnej Elza pragnie poznać imię męża. Ten jednak przypomina jej słowa przysięgi. W tym czasie do komnaty wbiega hrabia Telramund z zamiarem zamordowania księcia. Po krótkiej walce Telramund pada martwy. Król siedzi pod starym dębem i sprawuje sądy. Książę natomiast oskarża nieżyjącego Telramunda o skrytobójczy zamach, a Elzę o niedotrzymanie słowa przysięgi. Książę rozpoczyna opowieść o sobie - nazywa się Lohengrin, jest synem Parsifala, jednego z rycerzy świętego Grala. Jeżeli Elza nie złamałaby obietnicy, mógłby on przywrócić Brabancji prawowitego władcę. Okazuje się, że Ortruda zaczarowała brata w łabędzia. Ten zaś znika i z wody wyłania się Gotfryd. W miejscu łabędzia ukazuje się gołąb, który uwozi Lohengrina, a zrozpaczona Elza umiera na rękach swojego brata.

Teatro alla Scala – najsłynniejsza scena operowa w Mediolanie i we Włoszech i jedna z najsłynniejszych na świecie. Gmach teatru zaprojektował w latach 1776-1778 architekt Giuseppe Piermarini. Na podstawie jego planów, w ciągu zaledwie dwóch lat powstał gmach z klasycystyczną fasadą i piękną widownią. W teatrze mieściło się ponad 3000 widzów, iluminowany był tysiącem świec, posiadał 5 wieńców lóż, z których każda była inna. Nazwa "Teatro alla Scala" pochodzi od nazwiska księżnej Beatrycze Reginy della Scala, żony księcia Bernabo Viscontiego, fundatora kościoła Santa Maria alla Scala zbudowanego w XIV wieku, który stał niegdyś na placu budowy nowego gmachu opery. Przedstawienie inauguracyjne (opera Salieriego L'Europa riconosciuta) odbyło się 3 sierpnia 1778 roku. Poczynając od końca XVIII wieku La Scala odgrywa rolę centrum sztuki operowej o znaczeniu międzynarodowym. Mieści 3600 osób. La Scala jest piątym wielkim budynkiem operowym, jaki został wybudowany w XVIII wieku we Włoszech.

 

KONKURS! Do wygrania pojedynczy bilet do Multikina Ursynów lub Złote Tarasy. Aby wziąć udział w losowaniu, należy na adres ewa@kulturalnie.waw.pl wysłać wiadomość zawierającą imię i nazwisko, w temacie wpisując "WAGNER" + wybrane kino. Na zgłoszenia czekamy od dziś (3 grudnia) od 23.30, do jutra do 8 rano. Zwycięzcy otrzymają odpowiedź. Powodzenia!


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--