BMW Jazz Club: Terri Lyne Carrington’s Mosaic Project – płyta nagrodzona Grammy

Jazz nie jest częstym gościem w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, ale stał się nim 8 listopada br. W ramach VII edycji BMW Jazz Club wspólny koncert dały Terri Lyne Carrington i Urszula Dudziak wraz z kilkoma innymi artystkami jazzowymi. Występ poprzedziła konferencja prasowa, podczas której zaprezentowana została nagrana przez nie płyta.

Idęą „The Mosaic Project” było stworzenia czegoś nowego we współpracy z wielkimi kobietami jazzu. Sławna perkusistka Terri Lyne Carrington zaprosiła zatem do projektu najlepsze instrumentalistki i wokalistki jazzowe na świecie. Od Wayne’a Shortera, jednego z najwybitniejszych kompozytorów i saksofonistów jazzowych, nauczyła się współpracy z młodzieżą, kobietami i ludźmi różnych kultur. Starała się aranżować swoje utwory z myślą o innych artystkach. Zaangażowała się bardzo w ten projekt i zainwestowała, co dało jej mocne poczucie energii. Została doceniona – w lutym br. za tę płytę otrzymała nagrodę Grammy w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny. Jest to znakomite podsumowanie jej trzydziestoletniej kariery.

Oprócz Urszuli Dudziak, w projekcie uczestniczyły m.in.: Nona Hendryx, Carmen Lundy, saksofonistka jazzowa Tineke Postma i pianistka Helen Sung. Na płycie znajdują się nowe utwory, z wyjątkiem dwóch skomponowanych wcześniej.

Artystki nie chciały zdradzić przed koncertem, jedynym w Polsce, co dokładnie zagrają i zaśpiewają, a zapowiedziały, że będą improwizować.

Tekst i foto: Ewa Balana


 

 

 

 


Kategoria: Lifestyle | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--