Zabić, jak to łatwo powiedzieć (Killing them softly)

Początkowo wydaje się, że jest to film przede wszystkim gangsterski, opowiadający historię trzech facetów, którzy decydują się okraść podziemną grę w pokera. Jest w nim sporo o mafii, hazardzie, prostytutkach, uzależnieniu od alkoholu i narkotyków. Drugoplanowo porusza jednak wiele innych ciekawych wątków.Akcja dzieje się we współczesnym Nowym Orleanie przed poprzednimi wyborami prezydenckimi. Często pojawiają się przemówienia McCain'a, Obamy i Busha, głównie na temat zapowiadającego się dopiero kryzysu ekonomicznego w Stanach Zjednoczonych. Na tle wiadomości telewizyjnych popełniane są morderstwa i kradzieże. Kryzys finansowy dotyczy w tym filmie wszystkich, również gangsterów, którzy zmuszeni są wykonywać swoją pracę za mniejsze pieniądze. Powstała więc satyra na amerykańskie społeczeństwo, w której reżyser podkreślił paradoksalne podobieństwa między porachunkami gangsterów, a globalnym kryzysem, którego skutki dotykają dziś wszystkich.

Filmowi nie brakuje humoru. Poważne problemy mają często komiczny charakter. Klimatu dodaje fantastyczna nowoorleańska muzyka. Często w ważnych momentach pojawia się zwolnione tempo. Pozwala docenić zdjęcia i nieprzeciętne efekty specjalne.

Z jednej strony, jest to typowe, trzymające w napięciu hollywoodzkie kino akcji, z drugiej zadziwia nietypowymi zdjęciami, muzyką i precyzją z jaką łączy wszystkie środki wyrazu filmowego.

Brad Pitt kolejny raz udowadnia, jak dobrym jest aktorem. W tej roli wciela się w dojrzałego mordercę po przejściach. Ma swoje zasady, wyznaje pewne wartości, jest bezwzględny, ale potrafi również wysłuchać problemów innych gangsterów i na swój sposób pomóc im.

Uważam, że jest to jeden z ciekawszych filmów akcji, jaki ostatnio się pojawił. Na prawdę warto go obejrzeć.

Inspiracją dla reżysera (Andrew Dominik) była powieść kryminalna George'a V. Higginsa "Cogan's Trade" z 1974 roku.

W rolach głównych: Brad Pitt, Richard Jenkins, James Gandolfini, Ray Liotta, Scoot Mcnairy.

W kinach od 7 grudnia.

Tekst: Zuzanna Dolacka

foto: materiały prasowe


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--