"Jackpot" to absurdalna komedia kryminalna oparta na powieści Jo Nesbo.

Film rozpoczyna się krwawą sceną w sex-shopie. Główny bohater Oskar Svendson, odzyskuje przytomność wśród martwych ciał, trzymając w ręku broń. Temu ,, zmartwychwstaniu,,

przypatruje się skonsternowana policja. Potem Oskar, siedząc już na twardym krześle w miejscowym komisariacie opowiada nam swoją krwawą, a jednocześnie zabawną historię.

Historię o tym jak razem z Thorem, Billy'm i Tresko wygrali w zakładach piłkarskich zawrotną

kwotę 1, 7 mln koron. Ta niesamowicie opowiedziane retrospektywa ukazuje nam ciąg następujących po sobie coraz to bardziej szalonych zdarzeń.

Całym filmem rządzi „logika absurdu” - do samego końca nie wiemy co tak naprawdę wydarzyło się między czwórką recydywistów opętanych rządzą zdobycia fortuny.

Nawet przy najwierniejszym opisie zdarzeń film zaskoczy każdego – muzyką, grą aktorską i fantastycznym dynamicznym montażem.

Film ten jest również niespodzianką dla fanów kryminałów Jo Nesbo. Owszem, ilość krwi jest zgodna z zamiłowaniem autora, jednak czarny humor jest bardzo miłym zaskoczeniem. Ponure norweskie krajobrazy tym razem nie wprowadzają widza w posępny nastrój, a każda minuta spędzona w kinie nie łączy się z uczuciem napięcia i strachu w oczekiwaniu na kolejny cios czy rozwiązanie zagadki. Tym razem przy następnej makabrycznej scenie widz nie może wyjść z podziwu i zaskoczenia, jak daleko w tej makabresce wspólnie zajdziemy. Lekkość czarnego humoru niemalże urzeka. Jest zabawnie, a nie głupio. Obrzydliwie krwawo, ale mimo wszystko nie drastycznie i strasznie.


Film wyreżyserował Magnus Martens, który jest wielbicielem twórczości braci Cohen. Obraz „Jackpot” wyśmienicie wpisuje się w klasyczną cohenowską stylistykę inteligentnego absurdu w opisie rzeczywistości.

Tekst: Julia JeschkeKategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--