Po wielu latach ścisłej izolacji Belgrad otwiera się ponownie. Jest gotów na przyjęcie licznych turystów, biznesmenów i ciekawskich z całego świata. Co się wydarzy, gdy dojdzie do spotkania obcokrajowców i miejscowych? Bałkańska satyra na komedię romantyczną o czterech "mieszanych" parach pochodzących z różnych krajów, które spotykają się we współczesnym Belgradzie i doświadczają małych niemożliwości wielkiej miłości. Na początku Stefan, młody arogancki kierowca z Belgradu, który nie wierzy w nikogo ani w nic, zakochuje się we Francuzce Sylvie. Kobieta jest na granicy załamania nerwowego i po raz pierwszy zrobi wszystko, o czym zawsze marzyła.
Melita, organizatorka koncertów z Belgradu za dnia, a fetyszystyczna domina w nocy, jest rozczarowana, gdyż jej kochanek Brian, amerykański dyplomata, w rzeczywistości nie jest tym za kogo się podaje. Niemiecki biznesmen tureckiego pochodzenia, Orhan nieoczekiwanie odkrywa korzenie kultury tureckiej w Belgradzie i zakochuje się w Jagodzie, pokojówce z hotelu. Na końcu przyjaciółka Jagody serbska policjantka Djurdja, w dniu swojego ślubu z chorwackim policjantem Mato wyznaje mu wszystko, co przed nim ukrywała. Jedność w wielości to motto Unii Europejskiej. Aby do niej wejść, trzeba spełnić wiele warunków. Kochając się z gośćmi z zagranicy, belgradczycy są przynajmniej o krok bliżej do Europy.


NAGRODY/ FESTIWALE
•    Francuski aktor, reżyser oraz producent Jean Marc Barr został w tym roku uhonorowany na Europejskim Festiwalu Filmowym w Serbii nagrodą za wkład w rozwój europejskiej kinematografii.
•    Nagroda za najlepszą żeńską rolę - Anita Manczić, Niš, Serbija
•    IFF KARLOVY VARY – MIĘDZYNARODOWA PREMIERA !
•    RAINDANCE FILM FESTIVAL, LONDYN
•    IFF REYKJAVIK
•    WARSZAWSKI FESTIWAL  FILMOWY
•    IFF SAO PAOLO

CINEMANIA przedstawia:
PRZEWODNIK PO BELGRADZIE
Z PIOSENKĄ WESELNĄ  I POGRZEBOWĄ
Produkcja: Serbia 2011
Gatunek: komedia, miłość
Czas trwania : 86 min
PREMIERA : 30. listopada 2012.

TWÓRCY FILMU:
REŻYSERIA: Bojan Vuletić
SCENARIUSZ: Bojan Vuletić/Stefan Arsenijević

OBSADA:
Stefan – Marko Janketić
Silvie– Julie Gayet
Melita – Anita Mančić
Brian – Jean-Marck Barr
Jagoda – Nada Šargin
Orhan – Baki Darvak
Djurdja – Hristina Popović
Mato – Leon Lučev

PRODUKCJA: Art & Popcorn, Belgrade / TR9 Film, Leipzig / PETIT Film, Paris / Laokoon FilmGroup, Budapest / Kinorama, Zagreb
KOPRODUKCJA: PETIT FILM
we współpracy z KINORAMA i LAOKOON FILMGROUP
wsparcie Centrum Filmowe Serbii, MITTELDEUTSCHE MEDIENFÖRDERUNG MDM,  Miasto Belgrad oraz Ministerstwo Kultury w Belgradzie
PRODUCENT: Miroslav Mogorović, Oliver Röpke
ZDJĘCIA: Jelena Stanković
MUZYKA:  Rastko Colić
SCENOGRAFIA: Jelena Sopić, Jovana Cvetković
KOSTIUMY: Dragica Laušević
MONTAŻ: Ksenija Petričić


PRASA O FILMIE:
•    Zbiór kilku  romantycznych opowieści, wpisanych w ramy nowoczesnej oraz proeuropejskiej Serbii, Philip Bergson
•    „Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową” z międzynarodową obsadą  w żartobliwy sposób przedstawia portret współczesnego Belgradu, Moritz Pfeifer, East European Film Bulletin
•    „Przewodnik po Belgradzie z piosenką weselną i pogrzebową” jest filmem jedynym w swoim rodzaju, Von Cataeina Gomes De Almeida, Negativ

REŻYSER O FILMIE
„Praktyczny Przewodnik po Belgradzie” to miejska opowieść romantyczna o mieszkańcach Belgradu oraz przyjezdnych, podziwiających na nowo otwarte miasto Europy.
Fabuła opowiedziana jest w czterech zupełnie od siebie różnych opowieściach romantycznych.
Mimo że, system wartości oraz poglądy na świat głównych bohaterów są różne, to ich spotkania z jednej strony są pasjonujące, ale i zarazem tragikomiczne. Spotkania te odzwierciedlają Belgrad w trakcie wielkich zmian historycznych. Belgrad, który znajduje się pomiędzy dwoma  reżimami, starym, trwającym oraz nowym, jeszcze nieukształtowanym.
Dzięki istniejącej próżni, przejściowych systemów politycznych, tego typu rzeczy nie mogą wydarzyć się w jakimś innym, „zorganizowanym” mieście, jak tylko w Belgradzie.
Po 15 latach izolacji, zarówno Belgrad, jak i ja chcemy powrócić do normalnego europejskiego życia. Kluczem do tego jest nic innego, jak tylko miłość.
Gdybym miał opisać Belgrad jednym słowem, było by to: EGZAGERACJA.
Ludzie przesadzają w jedzeniu i piciu, uwielbianiu i nienawiści, śpiewaniu oraz płakaniu, co więcej w tym samym momencie chcą wieść normalne europejskie życie. Wszystko to prowadzi do wielu problemów, które bohaterowie starają sie rozwiązać za pomocą miłości, albo seksu bądź obu na raz. W czym oczywiście również przesądzają.
Starają się kochać z tą samą intensywnością, z jaką śpiewają, plączą, piją, demolują samochody, hotele, biją oraz opuszczają, by nigdy więcej nie powrócić.
Belgrad jest miastem, gdzie każdy z bohaterów może się uwolnić, być tym, kim naprawdę jest bez dodatkowych póz oraz fałszywości.


REŻYSER

Bojan Vuletić urodzony w 1977 roku w Belgradzie.  W 2007 roku ukończył Szkołę Teatralną, Wydział Reżyserii w Serbii.
Jego twórczość obejmuje kilka filmów fabularnych oraz dokumentalnych:
„Jednostavna ljubavna priča”, „Žena koju sam iskreno mrzeo”, „Marija”, „Milanče i ja”, „Iz sentimentalnih razloga”, „Deca iz svemira”, „Fayront”, „Ljubavnici”, „A o seksu da ne govorimo”, „Suze Dennisa Tita”, „Vanda nikad ništa ne zaboravlja” – film, który był wyświetlany na kilku festiwalach filmowych na świecie i w Serbii.


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Informacje prasowe | Cena: 
Kolportaż: 
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--