„Wszystko Gra” w Centrum Nauki Kopernik

W Centrum Nauki Kopernik od początku października można zwiedzać  i aktywnie testować eksponaty pierwszej, czasowej, interaktywnej wystawy „Wszystko gra” poświęconej muzyce i dźwiękom.

Wystawa składa się z 19 obiektów - nietypowych instrumentów do niezwykłych eksperymentów muzycznych. Ich twórcą jest Michael Bradke, niemiecki muzyk i pedagog, który od dwudziestu lat konstruuje instalacje dźwiękowe. Pokazuje on poprzez nie, że muzykę można znaleźć wszędzie, również w nas samych. Na wystawie w Koperniku znajdują się cztery grupy instrumentów: aerofony, chordofony, idiofony i elektrofony. Pierwsza grupa (np. „klepane organy”, „butelkowy gwizdek”) to te instrumenty, w których dźwięk powstaje poprzez wprawianie w drgania słupa powietrza. Chordofony  („fala stojąca”, „waga strunowa”, „chodzony”) wytwarzają dźwięk za pomocą drgającej struny. Idiofony („ksylofon”, „butelkopian”, „litofon”, „porównywarka dzwonków”, „wielki dzwon rurowy”) to instrumenty, w których źródłem dźwięku jest ciało stałe mające niezmienną, naturalną sprężystość, a w elektrofonach („muzyczne cudeńka”, „uderz w stół”, „czujny stół”) dźwięk wytwarzany jest za pomocą drgań elektrycznych.

Centrum Nauki Kopernik zaprasza do niezwykłej podróży po krainie dźwięku, ukazującej tajemnice jego fizyki i słuchu człowieka. Za pomocą „transformatora głosu” można się przekonać jak zabrzmi nasz własny, choć przefiltrowany głos a dzięki przestrzennemu modelowi ucha będzie można zajrzeć do wnętrza narządu słuchu. Grać i śpiewać może każdy, gdyż zdolności muzyczne można wykształcić i rozwinąć. Podczas otwarcia wystawy udowodnił to chór pracowników Centrum Nauki Kopernik, który podczas pierwszego oficjalnego występu zaprezentował niezwykłą, dźwięczną recytację utworu Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Prof. Łukasz Turski – przewodniczący Rady programowej CNK zwrócił uwagę na jeszcze jeden ważny instrument – mózg, dzięki któremu muzyka zawiera w sobie przeżycia, uczucia i intelektualny wkład twórcy i dzięki któremu możliwy jest ich odbiór. Artyści pokazali zaś jak można zastosować nowoczesne technologie w muzyce podczas koncertu na tabletach firmy Samsung.

Wystawa będzie otwarta do 17 marca 2013 r. i można ją zwiedzać w ramach standardowego biletu do Centrum.

Tekst i foto: Ewa Balana

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--