KOCHANEK KRÓLOWEJ -  w kinach 21 września 2012

Gatunek: dramat kostiumowy/romans

Reż.: Nikolaj Arcel

W rolach głównych: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, Mikkel Boe Følsgaard Trine Dyrholm.

Produkcja: Dania

Czas: 131 min.

 

Rzecz dzieje się w XVIII wieku . Nastoletnia Karolina Matylda Hanowerska, mając zostać królową, opuszcza ukochaną Anglię i przybywa na nieprzyjazny duński dwór, by poślubić Chrystiana VII. W głowie ma, zasłyszaną od chcącej jej dodać otuchy przed wyprawą do obcego kraju matki, radę: jeśli twój mąż odwiedzi cię w sypialni pierwszej nocy, możesz być pewna sukcesu. I choć faktycznie król składa wizytę w sypialni królowej już pierwszej nocy, ich małżeństwo okazuje się pasmem porażek. Chrystian to szaleniec, manipulowany przez dwór, nie stroniący od towarzystwa pań lekkich obyczajów, przy każdej możliwej okazji okazujący swej żonie pogardę. Rozpacz Matyldy z czasem przechodzi w apatię, królowa przestaje nawet tęsknić za odebranymi jej w ramach cenzury książkami wolnomyślicieli i poświęca się macierzyństwu. Wszystko zmienia się, gdy na dwór przybywa nowy medyk królewski, Johan Friedrich Struensee, głosiciel idei oświecenia i propagator kontrowersyjnych reform, który sieje zamęt nie tylko w środowisku dworskim, ale i sercu królowej.

Film drobiazgowo rekonstruuje realia epoki. Aktorzy wyśmienicie sprawdzają się w swych rolach. Szczególną uwagę warto zwrócić na wcielającego się w szalonego króla debiutanta, Mikkela Følsgaarda, który otrzymał za tę rolę Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Śledząc tę fascynującą historię, trudno uwierzyć, że miała miejsce naprawdę, tak nieprawdopodobna się wydaje. Jednak w krajach skandynawskich wydarzenia te są powszechnie znane, najwyższy  więc czas, by zapoznali się z nimi także widzowie innych krajów.

 


 

 

 

 


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--