Piłka bez granic: mecze pokazowe niepełnosprawnych w projekcie UEFA Euro 2012 RESPECT Inclusion – Showcase Poland

Project UEFA EURO 2012 RESPECT Inclusion dedykowany jest osobom niepełnosprawnym, a oznacza SZACUNEK dla Niepełnosprawności. W jego ramach rozegrane zostały „Mecze Pokazowe” przed ćwierćfinałowymi rozgrywkami UEFA EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Mimo, że polska reprezentacja odpadła z turnieju, Polacy zagrali jeszcze dwa mecze.

Podczas EURO 2012 w ramach kampanii UEFA RESPECT (Szacunek) w fazie finałowej UEFA wspiera cztery projekty: RESPECT Inclusion – SZACUNEK dla Niepełnosprawności, RESPECT Diversity – SZACUNEK dla Różnorodności, RESPECT Fan Culture – SZACUNEK dla Kultury Kibiców i RESPECT Your Health – SZACUNEK dla Zdrowia. W ramach pierwszego z nich rozegrane zostały „Mecze Pokazowe”. Poprzedziła je m.in. konferencja prasowa, która odbyła się 21 czerwca br. w Warszawie. Przybyli na nią przyjaciele i ambasadorowie Olimpiad Specjalnych, przedstawiciele świata sportu, sztuki, polityki i mediów oraz zawodnicy Olimpiad Specjalnych Polska, którzy tego samego dnia w Warszawie na Stadionie Narodowym rozegrali pierwszy z meczów w ramach projektu RESPECT Inclusion. Dwie siedmioosobowe drużyny zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z Leszna i Łęczycy stoczyły pojedynek, który trwał dwa razy po siedem minut. Drużynę Leszna wsparł piłkarz Roman Kosecki, który zdobył jedną bramkę, a Łęczycy aktor Cezary Pazura. Spotkanie sędziował Michał Listkiewicz, a zakończyło się ono wynikiem 1:1. 22 czerwca br. na stadionie w Gdańsku, również przed ćwierćfinałem, rozegrany został mecz niewidomych i słabowidzących CROSS. Stowarzyszenie CROSS od ponad dwudziestu lat propaguje i rozwija kulturę fizyczną i sport wśród osób niewidomych i słabowidzących w różnym wieku. Piłkarze dobrze opanowali koordynację ruchową, a w grze pomaga im głównie świetny słuch, gdyż za jego pomocą mogą śledzić ruch piłki, która ma wbudowane dzwoneczki. Pięcioosobowe drużyny z Wrocławia i Chorzowa zremisowały 2:2. Sportowcy nagrodzeni zostali wielkim aplauzem publiczności. W kolejnych dwóch dniach w Kijowie i Doniecku przed spotkaniami ćwierćfinałowymi EURO 2012 zagrali „Mecze Pokazowe” zawodnicy niedosłyszący i z niepełnosprawnością fizyczną (paraolimpijczycy). Realizację „Meczy Pokazowych” w Polsce UEFA powierzyła Olimpiadom Specjalnym, które umożliwiają uczestnictwo w treningach sportowych osobom z niepełnosprawnością intelektualną na każdym poziomie. Paraolimpiady zaś to organizacja zapewniająca treningi i udział w zawodach elitarnej grupie sportowców z niepełnosprawnością fizyczną. Działania realizowane przez Olimpiady Specjalne Polska w ramach projektu społecznego RESPECT Inclusion mają na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi opinii publicznej na sport osób niepełnosprawnych, okazanie wsparcia i szacunku dla ich wysiłków sportowych. Te robią na kibicach ogromne wrażenie.

Tekt i foto: Ewa Balana

 

Od lewej: Andrzej Szarmach, Cezary Pazura, Bogusław Gałązka - Dyrektor Olimpiad Specjalnych Polska, Roman Kosecki

 

 

Od prawej: Michał Olszański i Daniel Kaźmierczak - piłkarz z Łęczycy

 

 

Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--