Lato z Jazzem na Starówce – XVIII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal

Już 30 czerwca br. w Warszawie rozpocznie się osiemnasta edycja jednego z najpopularniejszych i największych, jeśli chodzi o liczebność publiczności, plenerowych festiwali jazzowych. Koncerty będą odbywały się w każdą sobotę, aż do 25 sierpnia. Na rynku Starego Miasta będzie można posłuchać zarówno międzynarodowych sław i legend jazzu jak i jazzowych odkryć i premier.

Patronatem honorowym objęli festiwal Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Impreza organizowana jest corocznie przez Fundację Jazz Art. Przez kilkanaście lat festiwal zgromadził ponad pól miliona słuchaczy w różnym wieku. Jazz to muzyka, która łączy pokolenia. Współczesny mieni się wieloma barwami, jest bardzo różnorodny. Zróżnicowany stylistycznie jest też program osiemnastej edycji festiwalu. Jako pierwszy, właśnie 30 czerwca br., wystąpi  wirtuoz hiszpańskiego fortepianu jazzowego Xavier Dotras z dwoma innymi muzykami jako Trio, któremu towarzyszyć będzie wokalistka jazzowa Carme Canela. Zespół gra jazz z akcentami bossa novy i flamenco. Tydzień później będzie można posłuchać jednego z czołowych pianistów włoskich i europejskich, Danilo Rea Trio. Na festiwalu zagrają również: pianista jazzowy Michael Wollny, młody muzyk z Niemiec cieszący się międzynarodowym uznaniem oraz inni instrumentaliści m.in. mistrz jazzowego fletu Krzysztof Popek z International Sextet oraz gitarzysta basowy i kontrabasista Kyle Eastwood z zespołem. Eastwood jest także kompozytorem muzyki filmowej, a pasją grania jazzu zaraził go jego sławny ojciec, aktor i filmowiec - Clint Eastwood. Podczas tegorocznego Jazzu na Starówce będzie można również posłuchać: Radio. String. Quartet. Vienna, Jeff Lorber Fusion i Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Quartet. Na zakończenie festiwalu 25 sierpnia br. zagra Ernie Watts Quartet. Saksofonista Ernie Watts jest muzykiem bardzo cenionym na świecie, legendą amerykańskiej sceny jazzowej i dwukrotnym laureatem nagrody Grammy. Występował m.in. z The Rolling Stones i Frankiem Zappą.

Szczegółowy program i więcej informacji na temat festiwalu na www.jazznastarowce.pl

Tekst: Ewa Balana

 

 

Dyrektor festiwalu Krzysztof Wojciechowski i rzecznik prasowy Iwona Strzelczyk Wojciechowska (fot. Ewa Balana)

 

fot. materiały prasowe


Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--