Dancing For You Longer  Than One Minute’ to próba ujęcia relacji jaka powstaje między reżyserem a tancerką podczas tworzenia się spektaklu. Całość opiera się na dialogu jaki toczą oni ze sobą podczas próby, a właściwie podczas castingu do mającego powstać przedstawienia o tańcu.

Początkowe wrażenie, że tancerka, choreografka, kobieta, oświetlona i oglądana ze wszech stron na scenie, musi spełniać polecenia znajdującego się na górze, za widzami i poza zasięgiem ich wzroku, mężczyzny, reżysera, „wszechwiedzącego narratora”, zmienia się wraz z kolejnymi pytaniami i odpowiedziami padającymi ze sceny, a jednocześnie dobrze obrazuje relacje panujące w tradycyjnym balecie romantycznym.

Ten spektakl to przede wszystkim próba dekonstrukcji tradycyjnego baletu romantycznego oraz refleksji nad tańcem w ogóle. Jesteśmy świadkami procesu, w którym tancerka edukuje „niewykształconego tanecznie” reżysera, co pokazane jest z humorem i autoironią. Świeżość i lekkość nadaje temu przedsięwzięciu także  fakt, że w rolę tancerki – choreografki wcieliła się prawdziwa tancerka – Edyta Kozak, a w rolę reżysera – reżyser Roland Rowiński. Całe przedstawienie opiera się na grze, zabawie z widzem, który nie do końca wie, w którym momencie to co, obserwuje jest  jeszcze spektaklem, a w którym -  performancem;  w którym momencie postaci grają siebie same, a w którym po prostu sobą są. Widz nie wie także, w którym momencie może zostać zawezwany na scenę, i które z pojawiających się na niej osób były wcześniej do tych ról wybrane, a które są autentycznie zaskoczone.

Warto także wspomnieć o wizualizacjach – filmie wideo przedstawiającym tańczących performerów – przywodzących na myśl  „The Show Must Go On” Jérôme’a Bela i stanowiących rodzaj meta komentarza do całości.

                Spektaklowi towarzyszył pokaz przedpremierowy filmu „Dancing 4 u”, dla którego przedstawienie było punktem wyjścia. Niestety w porównaniu z naprawdę bardzo dobrym spektaklem film wypadł dość blado, a ukazane w nim sceny z przedstawienia utraciły świeżość, blask i humor, który posiadały niewątpliwie podczas odgrywania  na scenie.

 

Tekst: Agata Kaczmarek

foto: materiały prasowe

 

 


Kategoria: Recenzje spektakli | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--