Ćwierć wieku z Hirstem

Damien Hirst wystawą w Tate Modern podsumowuje 25 lat działalności twórczej. Nie jest już taki Young, chociaż ciągle udaje mu się być tym, który szokuje. A raczej umie się odnaleźć nie tylko w dżungli zwanej art worldem, ale i sprostać wymaganiom masowej publiczności. O intrygujących pracach artysty pokazanych na retrospektywie w Londynie pisze Sabina Czajkowska.

 

Na czym polega ten specyficzny efekt przyciągania dzieł Hirsta, dreszczyk emocji, którego doświadczają obcujący z nimi widzowie? – zastanawia się Piotr Bernatowicz w komentarzu do wystawy w Tate Modern.

 

 

 

Dialektyka Mattise’a

Klasycy sprawiają kłopot. Nie jest łatwo zaproponować jakieś inne, przekonujące spojrzenie na ich twórczość. Czy wystawa „Matisse’a w Centrum Pompidou pokazuje, że jest to możliwe? Zgromadzono na niej 60 obrazów i 30 rysunków Henri Matisse’a. Ekspozycja zajmuje się całością jego twórczości, poczynając od  1899 po 1952 rok. Niektóre z prac pokazano obok siebie po raz pierwszy od czasu ich powstania. O wystawie „Matisse. Paires et séries” pisze Piotr Kosiewski.

 

 

Jest taka faza w twórczości, kiedy to co smutne jest prostsze do osiągnięcia. Myślę, że ten etap jest już za mną. Staram się wejść na poziom bezuczuciowości – mówi Przemek Dzienis, w rozmowie z cyklu sztuka młodych. Natomiast drugim rozmówcą Andrzeja Adama Fussa jest Piotr Sakowski łączący tradycję sztuki konceptualnej, minimalnych działań efemerycznych z refleksją na temat postprodukcji.

 

 

W najnowszym Arteonie przedstawiamy sylwetkę i twórczość Piotra Wysockiego - laureata Nagrody Arteonu 2011.

 

Ponadto: relacja z wystawy brytyjskiego designu, o twórczości wizualnej Johna Cage’a w stulecie jego urodzin oraz zapowiedzi nadchodzących wystaw.

 Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Arteon maj 2012redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--