12 maja ruszyły Art Battles 2012. Jest to europejskie tournee „pojedynków artystycznych", które rozpoczęło się w Warszawie dwutygodniowym konkursem malarstwa na żywo w Arkadii w części zwanej Theatrum. Po raz pierwszy Polska jest częścią tego przedsięwzięcia. Zwycięzca warszawskiej edycji będzie miał zaszczyt reprezentowania Polski we wrześniu tego roku w Paryżu w finale, w który udział wezmą laureaci z całej Europy, a następnie po pomyślnym przejściu tego etapu wystartuje w ogólnoświatowej bitwie w Nowym Jorku.


Zmagania na żywo 8 artystów, reprezentujących szerokie spektrum stylów artystycznych, można obserwować w CH Arkadia. W konkursie biorą udział znani polscy artyści, tacy jak Bell, Ciachciach, Franek Myszka, czy Zbigniew Kot. Można na nich głosować na stronie http://artbattles.com/2012/warsaw/vote. 19 maja odbyła się bitwa drużynowa, 2 grup  studentów z warszawskiej ASP, po której zwycięskie dzieło zostało wykupione, a pieniądze przekazano na cele charytatywne. Dzień po bitwie finałowej, zaplanowanej na 25 maja, odbędzie się bitwa pokazowa, w której udział weźmie zwycięzca polskiego konkursu oraz Danielle Mastrion, słynna, tworząca na żywo malarka i artystka z nowojorskiego Brooklynu. 

 ArtBattles została pomyślana jako pierwsza platforma, na której artyści mogą sprawdzać swoje umiejętności przed publicznością na żywo. Pomysł powstał w 2001 roku na bazie inspiracji zaczerpniętych z ruchu artystycznego, łączącego graffiti i sztuki piękne. To wydarzenie, duchowe dziecko Seana Bono i Maxa Bode, umożliwia publiczności nowatorski sposób uczestnictwa w akcie twórczym, jest to połączenie show z twórczością malarską. Jak twierdzą autorzy tej imprezy, jest to ciekawy, angażujący i pełen zabawy sposób uczestniczenia w kulturze, obecnie bardzo popularny w nowojorskich klubach. Oprócz waloru czysto rozrywkowego, ma on również tę zaletę, że pozwala stworzyć sieć artystów, którzy mogą obserwować pracę swoich kolegów, poznawać się i wspólnie angażować się w nowe projekty. Bardzo interesująca idea i wyjątkowa póki co okazja do zobaczenia w Polsce malarstwa na żywo.

***

 

HARMONOGRAM IMPREZY

kwiecień 2012 - początek głosowania online

7 maja 2012 - zakończenie głosowania online

9 maja 2012 - konferencja prasowa zapowiadająca cykl wydarzeń

12 maja - pierwsza bitwa w warszawskiej Arkadii - 8 uczestników

13 maja - druga bitwa w warszawskiej Arkadii - 8 uczestników

24 maja - półfinał w warszawskiej Arkadii - 4 uczestników

25 maja - finał w warszawskiej Arkadii - 2 uczestników

26 maja - bitwa pokazowa w warszawskiej Arkadii

24 września-6 października - finał w Paryżu

 

Tekst: Justyna Walczak

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Art Battles 2012redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--