FESTIWAL  POLSKICH  AKADEMII  MUZYCZNYCH

1 – 6 maja 2012

Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury

Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie

Wydawnictwo ARKADY

 

Dzięki swojej kreatywności i ogromnej pracy włożonej w realizację pomysłu, prof. Jarosław Drzewiecki (Prezes) i Maxymilian Bylicki (Dyrektor) z Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury, mogli 1 maja, ze sceny Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie, ogłosić otwarcie FESTIWALU POLSKICH AKADEMII MUZYCZNYCH.

Jak większość znakomitych pomysłów, ten również był bardzo prosty. Tyle tylko, że należało na niego wpaść, a następnie zrealizować! Obydwu panom udało się pokonać wszelkie przeszkody i przekonać do niego wielu ludzi i instytucji (m. in. Wydawnictwo ARKADY).

I tak w ciągu tygodnia, Warszawiacy mają możliwość obejrzenia i posłuchania występów najlepszych studentów wydziałów wokalnych i fortepianu ze wszystkich liczących się, polskich, wyższych uczelni muzycznych. To właśnie same szkoły typowały swoich reprezentantów, którzy zapowiadani są ze sceny przez swoich mistrzów.

1 maja, na inaugurację całego Festiwalu, zaprezentował się Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. W imieniu rektoratu tej Uczelni, krótkie podziękowanie organizatorom za wspaniałą inicjatywę, złożyła prof. Ewa Iżykowska – nowo wybrana Prorektor ds. Zagranicznych UMFC. Prof. Piotr Paleczny rekomendował znakomitych pianistów: Łukasza Chrzęszczyka i Mischę Kozłowskiego. Po ich występie, można być spokojnym o poziom prezentowany przez następców Mistrza.

W części wokalnej, rekomendacji udzieliła prof. Jadwiga Rappe. Zrobiła to zresztą z ekranu telebimu, bo sama przebywa w Hiszpanii, przygotowując się tam do występów premierowych. Mogliśmy wysłuchać: Joannę Freszel (sopran), Piotra Halickiego (baryton) i Michała Sławeckiego (kontrtenor sopranowy). Przy fortepianie: Alina Hoffmann.

Młodzi artyści występowali solo i w duetach, a wszystkie arie wykonywane przez nich wzbudziły szczere uznanie licznej publiczności. Zresztą nic w tym dziwnego, ponieważ artyści mimo młodego wieku, mają już duże doświadczenie sceniczne. Występowali w salach operowych w całej Europie i poza nią również. I to z dużym powodzeniem!

Studenci UMFC wygrywali międzynarodowe konkursy na całym świecie i są stypendystami prestiżowych fundacji, organizacji i instytucji.

 

 


 

PROGRAM FESTIWALU:

 

1 maja – godz. 12.00 Uroczyste otwarcie i prezentacja Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

-          godz. 17.30 Akademia Muzyczna w Krakowie

 

2 maja – godz. 12.00 Panel dyskusyjny prowadzony przez dyr. Maxymiliana Bylickiego Polska Fundacja Rozwoju Kultury

-          godz. 17.30 – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

 

5 maja – godz. 12.00 – Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

-          godz. 17.30 – Akademia Muzyczna im Karola Szymanowskiego w Katowicach

 

6 maja – godz. 12.00 – Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

-          godz. 17.30 – Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

 

Organizatorzy zapowiedzieli już, że na przyszły rok szykują rozszerzenie formuły Festiwalu i zaproszenie uczelni zagranicznych. Widząc ich determinację i pomoc udzielaną np. przez patronów festiwalu – Senatora RP Marka Borowskiego i Burmistrza Pragi Południe Tomasza Kucharskiego, należy być optymistą i już rezerwować sobie czas za rok!

Ogromne słowa uznania należą się również gospodarzom imprezy, czyli szefostwu Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie. Rzadki to przypadek, żeby nazwa tak dobrze oddawała to, czym naprawdę zajmuje się dana instytucja. Mieszkańcy Pragi Południe mogą być zadowoleni, że mają na swoim terenie taką placówkę.

 

FESTIWAL  POLSKICH  AKADEMII  MUZYCZNYCH

1 – 6 maja 2012

Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie

ul. Podskarbińska 2

 

Tekst: K.S.

Foto: Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury

 

 Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--