Z Biblioteki Akustycznej: „Tylko dla dziewcząt” Magdaleny Samozwaniec

„Tylko dla dziewcząt" Magdaleny Samozwaniec to audiobook z Kolekcji Literatury Współczesnej Biblioteki Akustycznej, czytany przez Annę Szawiel. Nagranie powstało na podstawie wydania książkowego Wydawnictwa WAB, Warszawa 2012.

Magdalena Samozwaniec, córka malarza Wojciecha Kossaka i siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, pokazała światu swój talent satyryczny i pisarski po raz pierwszy w 1922 r., kiedy to zadebiutowała parodią powieści „Trędowata”  zatytułowaną „Na ustach grzechu: powieść z życia wyższych sfer towarzyskich”. Pisywała felietony, książki satyryczne, biografie swojej słynnej siostry, w których zawarła dużo wspomnień osobistych i faktów z historii rodziny.

Książka Magdaleny Samozwaniec „Tylko dla dziewcząt” po raz pierwszy wydana została w 1966 r. Jest to zbiór komicznych opowiastek obnażających wady ludzkie, napisanych z humorem i ciętym językiem. Ukazują one obyczajowość w różnych okresach historycznych i przemiany w niej zachodzące. Magdalena Samozwaniec często porównuje „dawniej” i „dziś”, które jest dość odległe od czasów nam współczesnych. To, co szokowało przed kilkudziesięciu laty (1966 r.) dziś już nie szokuje. Dotyczy to przede wszystkim mody, której autorka poświęca wiele uwagi i krytycznych słów. Pomimo nieco archaicznego języka, wiele uwag i przemyśleń autorki okazuje się wciąż aktualnymi. Natura ludzka, pomimo zmieniających się czasów, wydaje się pozostawać niezmienna. Samozwaniec udziela czytelniczkom rad z dziedziny sztuki życia, formułuje wiele złotych myśli. Historie, które opisuje w książce „Tylko dla dziewcząt” nie łączą się w konkretną całość, są poświęcone rozmaitym tematom i zagadnieniom. Opowiadają o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie, konfliktach międzypokoleniowych, związkach damsko-męskich i problemach charakterystycznych dla różnych okresów historii. „Ułan i dziewczyna” to historia z okresu międzywojnia o naiwności młodych kobiet i wykorzystywaniu jej przez mężczyzn. „Kochankowie z zachodu” to zaś opowieść rodem z PRL o trzech dziewczętach, które „polują” na zagranicznych mężów. „Moja mama zdaje maturę” jest z tego samego okresu historii. Do zbioru satyrycznych historyjek autorka wplotła komiczną opowiastkę biograficzną poświęconą swojej siostrze pt. „Gdy poetka była nastolatką – rzecz o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”. Na zakończenie posłuchamy o wizji przyszłości według Magdaleny Samozwaniec, kiedy to kobieta będzie miała alternatywę w wyborze męża elektronowego. Najwidoczniej pisarka wybiegła daleko w przyszłość.

„Tylko dla dziewcząt” naturalnie nie jest książką tylko dla nich, choć większość tematów i porad skierowane jest właśnie do młodych kobiet. Słuchanie jej jest przyjemne, gdyż napisana została lekkim, choć kąśliwym językiem, zawiera ciekawą lekcję historii, w tym historii obyczajowości i mody.

Tekst i foto: Ewa Balana

 


 

 


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--