8        WYKŁADÓW  NA NOWE  TYSIĄCLECIE

Tomas Venclova: Litwin o stosunkach polsko-litewskich

Uniwersytet Warszawski

Audytorium Maximum

17 kwietnia 2012

 

WSPANIAŁY IDEALISTA

 

Tak. Thomas Venclova jest postacią wspaniałą, a zarazem jakby wyjętą z kart greckiej tragedii.

W młodości zmuszony do wyjechania ze swej ukochanej, ojczystej Litwy, osiadły w USA, zaprzyjaźniony z Polakami i cały czas działający na rzecz poprawy, ciągle psujących się stosunków, między tymi dwoma krajami i narodami, których losy od wieków są nierozerwalnie ze sobą połączone. I to w sposób burzliwy.

Historię tych powiązań,  przypomniał prof. Thomas Venclova  w trakcie swojego wystąpienia w ramach cyklu 8 Wykładów Na Nowe Tysiąclecie. Wykład w Audytorium Maximum, Uniwersytetu Warszawskiego, zatytułował – Litwin o stosunkach polsko - litewskich. Dzięki temu, licznie zgromadzeni słuchacze mieli okazję poznać stanowisko drugiej strony, czyli jak Litwin widzi problemy polsko – litewskie.

Na początku swego wystąpienia, prof. Venclova zaznaczył, że cała jego działalność ma na celu, wyjaśnianie wzajemnych niejasności i łagodzenie zadrażnień, a wszystko z myślą o polepszeniu tych stosunków.

Przywoływał i stawiał za wzór te okresy historyczne, gdy Litwa i Polska stanowiły prawie jedno, lub gdy ta współpraca kwitła i przynosiła wzajemne korzyści. A bywało tak w przeszłości. Niestety, im bliżej naszych czasów współczesnych, tym robiło się gorzej. Właściwe całe 20-lecie międzywojenne stanowi wstydliwą  kartę w historii kontaktów między sąsiadami. Właśnie ten okres położył się na nich  cieniem, a co gorsza, cały czas skutecznie je zatruwa.

Dało się to zauważyć również w sali Audytorium Maximum, gdy po wykładzie, w czasie tradycyjnych pytań do prelegenta, a właściwie ogólnej dyskusji, kolejni mówcy (oczywiście nie wszyscy), przerzucali się przykładami mającymi potwierdzić tezę o złym traktowaniu Polaków przez Litwinów. Wśród dyskutantów znaleźli się również tacy, którzy mówili: „Tak ale.....” i podawali przykłady odwrotne, tj. na kontrowersyjne działania Polaków w stosunku do Litwinów.

Słychać było duże emocje w glosach poszczególnych mówców. Całe szczęście, że zachowana została powaga auli akademickiej. Wymiana zdań ani na chwilę nie wykroczyła poza ramy dyskusji  uniwersyteckiej. Może dlatego, że jak zawsze wśród słuchaczy, oprócz studentów była również spora grupa osób z tzw. „cenzusem”: profesorów, intelektualistów, dyplomatów, działaczy opozycji z czasów przełomu lat 80  XX w. i osób „z pierwszych stron gazet”. Cały cykl 8 Wykładów Na Nowe Tysiąclecie stwarza młodzieży niepowtarzalną okazję PRAKTYCZNEJ nauki kultury wymiany poglądów i dyskusji. A jak wiadomo, ta jest dużo trudniejsza niż udział w popularnych ostatnio manifestacjach i zbiorowych skandowaniach. Tu, w Audytorium Maximum trzeba jednak myśleć i pocieszającym jest fakt tak licznej obecności młodzieży na tych wykładach.

Prof. Venclova kilkakrotnie jeszcze podkreślał swoje pragnienie doprowadzenia do stanu, w którym współpraca Polski z Litwą nie będzie zatruwana dawno przebrzmiałymi animozjami.

Wspólnie z gospodarzem wieczoru, prof. Piotrem Węgleńskim (byłym rektorem UW), prof. Venclova stwierdził w podsumowaniu, że najwyższy już czas przestać skupiać się na wzajemnym wypominaniu sobie doznanych krzywd i nieprawidłowości, a pora skupić się na przyszłości i coraz ściślejszej współpracy.

Jednak, jak sam zaznaczył, ma świadomość, że emocje i zacietrzewienie po obydwu stronach bywa czasami tak duże, że te jego działania i dobre chęci mogą okazać się niewystarczające.

Dlatego właśnie prof. Thomasa Venclovę można nazwać Wspaniałym Idealistą i co najważniejsze, historia zna bardzo wiele przykładów, kiedy to właśnie tacy „marzyciele” i ich idee wygrywały z tzw. „twardą rzeczywistością”. I tego należy życzyć Profesorowi i nam.

 

Kolejne spotkanie z cyklu 8 WYKŁADÓW  NA NOWE  TYSIĄCLECIE już w maju

Informacja wkrótce

WSTĘP  WOLNY

 

Tekst: K.S.

Foto:materiały prasowe

 

 

 

 

 

 

 

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--