Nagroda im. Bp. Jana Chrapka „Ślad” 2012 – laureat Jacek Moskwa

Po raz jedenasty wręczona została Nagroda Dziennikarska im. Bp. Jana Chrapka „Ślad”. Uroczystość odbyła się 12 kwietnia br. w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Laureatem w tym roku został dziennikarz i pisarz, wieloletni korespondent z Watykanu – Jacek Moskwa.

W tym roku do nagrody nominowanych było pięć osób. Grzegorz Górny otrzymał  nominację za multimedialną twórczość dziennikarską, stworzenie i animowanie rozwoju środowiska skupionego wokół pisma „Fronda”, Marcin Jakimowicz za świeżość języka, jakim pisze w „Gościu Niedzielnym” i książkach oraz za twórcze poszukiwania w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Jacek Moskwa za biografię pt. „Droga Karola Wojtyły” i publikacje upamiętniające dzieło Lasek. Bp Grzegorz Ryś został nominowany do nagrody „Ślad” za obecność w mediach, wyróżniającą się otwartością, rzeczowością i prostotą ewangelicznego świadectwa, a ks. Andrzej Luter za styl duszpasterskiej aktywności w świecie dziennikarskim oraz gorzką, lecz trafną diagnozę stanu polskich mediów na łamach miesięcznika „Więź”.

Nagroda „Ślad”  ustanowiona została po śmierci biskupa Jana Chrapka i przyznawana jest corocznie za budowanie prawdy w życiu społecznym i mostów porozumienia ponad podziałami, za uczciwość i rzetelność. Dewizą biskupa Chrapka było: „Idź przez życie tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię”. Nagroda ją upamiętnia. Przyznawana jest przez Kapitułę utworzoną przez ludzi mediów, którzy kiedyś współpracowali z biskupem Janem Chrapkiem. Podczas gali jego postać przybliżył zgromadzonym film Elżbiety Ruman pt. „Ślady” zrealizowany dla Telewizji Polskiej. Nominowani podzielili się po nim wspomnieniami o zmarłym w 2001 r. biskupie. Sporo uwagi poświęcono podczas uroczystości współczesnym mediom. Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, patron honorowy nagrody „Ślad”, stwierdził, iż jest ona potrzebna, by wskazać ludziom mediów właściwą drogę. Zauważył, iż współczesne media nie tylko opisują, ale kreują rzeczywistość, co nosi znamiona czwartej władzy. Potem zaś się dziwią, że tak się stało.

Jacek Moskwa określił nagrodę „Ślad” jako ukoronowanie jego życia zawodowego. Otrzymał on statuetkę autorstwa rzeźbiarza prof. Gustawa Zemły i 10 tys. zł. Podczas uroczystości można było posłuchać gry Zespołu Muzyki Dawnej Pawła Krupskiego. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się dziennikarze, ludzie związani z mediami, przedstawiciele Kościoła – m.in. nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore i bp Wojciech Polak oraz siostra biskupa Chrapka s. Barbara Zofia Chrapek CSSMA.

Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 

 

 

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--