12 kwiecień o godz. 18.00

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/Sala Laboratorium

Agata Maszkiewicz "Polska"


Pierwsze solo młodej tancerki i choreografki wykształconej w Wiedniu opatrzone tytułem "Polska" odbyło sie w Laboratorium CSW w ramach Warszawskiej Sceny Tańca. Artystka ubrana w sportowy strój w barawach narodowych wykonuje układy taneczne przeplecione animacją, stand up-em i pokazem filmików z mniej lub bardziej groźnych sportowych wypadków.

A zaczyna się właśnie od wypadków czy wpadek. Kilkuminutowa sekwencja filmowa pokazuje różnej maści ciosy w genitalia, upadki, przewrotki, potknięcia. Widz nieco już ubawiony (każdy wie, że nic nie poprawia humoru bardziej niż cudze nieszczęście) a tu jeszcze seria dowcipów z fekalno-genitalo-seksualnej półki. Widz solo tanecznego Maszkiewicz jest widzem rubasznie rozśmianym, nawet jeśli nie daje po sobie poznać, to gdzieś w środku rechocze.

Gdy pierwszy raz widzimy Maszkiewicz w tańcu to jej ciało jest odwrócone do góry nogami, artystka opierajac się na karku ma uniesione w górę nogi. Wygląda jak zatrzymana klatka z filmu dokumentującego wypadek sportowy. Nienaturalne położeniei stopniowe przekształcanie "wywróconego" ciała w normalne dokonujące się w oczach widzów ( tak, że nogi zaczynają stopniowo przypominać ręce) sprawia, że pracę tę można wiązać z inspiracjami Xavierem Le Roy'em (np. Self Unfinished z 1998roku). W kolejnej sekwencji tanecznej Maszkiewicz wykonuje taniec ludowy, w następnej przekształca się w ekstatyczny ruchomy obiekt. Jej ciało zaczyna funkcjonować jak maszyna, szybkie nerwowe ruchy biodrami i głową sprawiają, że w jej tańcu jest coś na poły erotycznego na poły pierwotnie transowego.

 


Przed spektaklem odbyła się krótka prelekcja a po występie odbyła się dyskusja z artystką. Agata Maszkiewicz opowiadała o swoich inspiracjach i o tym, że tytułu nie należy wiązać z treścią spektaklu. Doddatkowo podkreślała, że w jej pracach istotny jest kontekst i że taniec pozbawiony go bardzo ją nudzi.

Za kontekst do pracy Maszkiewicz można uznać szeroko rozumiany sport co mając w pamięci zbliżające się rozgrywki Euro otwiera pole dla nowych interpretacji.

Tekst: Ewa Ratyńska

foto: materiały prasowe

 Kategoria: Recenzje spektakli | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--