8  WYKŁADÓW  NA NOWE  TYSIĄCLECIE

Tomas Venclova: Litwin o stosunkach polsko-litewskich

Uniwersytet Warszawski

Audytorium Maximum

17 kwietnia 2012; godz. 17.00

WSTĘP  WOLNY

 

Tomas Venclova jeden z najważniejszych współczesnych poetów litewskich, tłumacz, eseista, literaturoznawca, profesor amerykańskiego uniwersytetu Yale. Od czasów studenckich związany z nieliczną opozycją demokratyczną w ZSRR, zmuszony z tego powodu do emigracji (lata  70 ubiegłego wieku). Po osiedleniu się w USA, wykładał początkowo na  Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z Czesławem Miłoszem. Związany z polską kulturą i literaturą, jest m.in. od 1983 r. członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika "Zeszyty Literackie". Tłumaczył też polską poezję na język litewski (m.in. Cypriana Kamila NorwidaCzesława MiłoszaZbigniewa HerbertaWisławę Szymborską), jest również autorem monografii Aleksandra Wata.

W historii trudnych stosunków polsko – litewskich, opowiada się zdecydowanie po stronie tych, którzy dążą do pokojowej współpracy i łagodzą wzajemne animozje. Stąd właśnie tytuł wykładu:

Tomas Venclova: Litwin o stosunkach polsko-litewskich

Uniwersytet Warszawski

Audytorium Maximum

17 kwietnia 2012; godz. 17.00

WSTĘP  WOLNY

 

 Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--