29 marca 2012

Centrum Sztuki Współczesnej/ Sala Laboratorium  godz. 19:00 

PIOTROWSKA & mufmi „fall(ing) ceil(ing)”/ 60min.


premiera: 10.10.10, Polska Platforma Tańca, Poznań

koncepcja, choreografia i reżyseria – Anna Piotrowska

produkcja: Anna Piotrowska, eferte_Fundacja Rozwoju Tańca, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa

kreacja i wykonanie: Mirela Baciak, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Joanna Federowicz, Dominika Gryz, Julia Plawgo, Anna Regulska, Olga Szypulska, Anna Wesołek, Ilona Zamojska, Aleksandra Zdunek

muzyka: BJX & OLDI, czyli Karol Bujalski i Olgierd Dokalski

czas: 60 min.

www.eferte.plSurowość miesza się z niewinnością, choć brak tu naiwności. Swoista młodość odkrywa okrutność i zabawę nie-zabawy. Szarość rysuje się w ruchu i w charakterach. Nie ma tu konkretnej historii, chociaż każda postać z osobna ma swój stosunek do otaczającej jej rzeczywistości i suma tych stosunków określa również atmosferę przedstawienia „fall(ing) ceil(ing)”

Bycie razem doprowadza do swoistej destrukcji jednostki i indywidualności, która w milczeniu chce powiedzieć o swoim istnieniu. Każda z osobna zginie – razem muszą walczyć o przetrwanie.

Anna Piotrowska

 

 

„Fall(ing) ceil(ing)” jest spektaklem, który z jednej strony zainspirowany jest prześladującą artystkę myśl o spadającym suficie z drugiej zaś swoją formą nasuwa skojarzenia z ciałem wytresowanym, zlewającym się w jedno z innymi, odpodmiotowionym. Piotrowska wraz z tancerkami mufmi wykonuje układ obsesyjnie precyzyjnie. Gdy tylko jednostka wysuwa się na pozycje lidera jest spychana przez inne na powrót w grupowość. Zwierzęca stadność miesza się z niepokojącą, totalitaryzującą wizją człowieka odindywidualizowanego. Spektakl hipnotyzuje a rozproszona, zdaje się celowo, aktywność na scenie rozszczepia percepcję. Widz nie jest w stanie zobaczyć wszystkiego, musi dokonywać wyborów. Fall(ing) ceil(ing) pozostawia w widzu uczucie ciężkości i zmieszania a jednocześnie pobudza ciekawość i fascynuje. Anna Piotrowska po raz kolejny ukazała się z pełnej klasie.

 

Tekst: Ewa Ratyńska

foto: materiały prasowe

 

 

  
Kategoria: Recenzje spektakli | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--