8 WYKŁADÓW NA NOWE TYSIĄCLECIE

prof. dr hab. Piotr Węgleński: „Straszliwe GMO”

Audytorium Maximum
Uniwersytet Warszawski
27 marca 2012 roku

 

GDY ROZUM ŚPI, BUDZĄ SIĘ UPIORY

Organizatorzy 8 Wykładów Na Nowe Tysiąclecie raz jeszcze udowodnili, że są wierni wielowiekowej tradycji uniwersyteckiej, głoszącej otwartość na różne nurty naukowe i przykładającej dużą wagę do rzetelnego dochodzenia  do prawd i procesów rządzących życiem i różnymi jego aspektami. To oznacza gotowość do podejmowania najtrudniejszych i nie rzadko bardzo kontrowersyjnych tematów, nie w celu rozpalania złych emocji, a wprost przeciwnie, po to aby starać się wypracować płaszczyznę zrozumienia i porozumienia między dyskutantami.

Tym razem, gospodarz ostatniego wykładu w Audytorium Maksimum, na Uniwersytecie Warszawskim, prof. Piotr Węgleński podjął się bardzo trudnego zadania, przybliżenia słuchaczom mechanizmów naukowych związanych z  Genetycznym Modyfikowaniem Organizmów. Bo takie jest właśnie rozwinięcie owego tajemniczego skrótu GMO, który od pewnego czasu rozpala w Polsce emocje porównywalne z problemem ACTA, czy budową elektrowni atomowych.

Prof. Węgleński okazał się nie tylko znakomitym znawcą tematu ale zademonstrował również nie częstą u naukowców umiejętność EFEKTOWNEGO  I  EFEKTYWNEGO przekazywania posiadanej wiedzy. Co przy tym, jakże kontrowersyjnym temacie, jest bardzo cenną umiejętnością.

 W warstwie merytorycznej, cały wykład poprowadzony był z żelazną logiką. Poszczególne wątki wypływały jeden z drugiego i nie pozostawiały żadnego marginesu na niedomówienia. Z całego wykładu wynikało jasno, że GMO nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla polskich rolników, ani dla polskiej gospodarki, ani – ku zmartwieniu zwolenników spiskowej teorii dziejów - dla całej ludzkości.

Bez wnikania w szczegóły, warto powtórzyć za profesorem tylko kilka argumentów:

-          wszystkie najpoważniejsze, kompetentne i posiadające nie podważany dotychczas autorytet  instytucje światowe, po długotrwałych badaniach, nie stwierdziły szkodliwości GMO – np. Raport Komisji Europejskiej, Raport Akademii Nauk USA, czy przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla, już w 1970 roku za zmodyfikowaną odmianę zbóż;

-          GMO otacza nas dookoła już od bardzo wielu lat i do tej pory nikt nie protestował przeciwko temu – pszenżyto,  nektarynki, czy ubrania tzw. „naturalne”, tzn. z bawełny, to jest GMO!;

-          GMO w wielu przypadkach ratuje życie ludzkie, a na pewno przyczynia się do poprawy zdrowia, np. penicylina!!

-          Ku ogromnemu zaskoczeniu dla tzw. „ekologów”, GMO przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego w skali globalnej, ponieważ dzięki większej efektywności z już istniejących areałów, nie trzeba wycinać dalszych połaci puszcz, osuszać bagien, czy nawadniać stepów!

-          Dzięki GMO, ludzkość poczyniła ogromne postępy w walce z chorobami nowotworowymi, np. szczepionka przeciwko nowotworom szyjki macicy.


Na zakończenie wykładu, prof. Węgleński starał się znaleźć odpowiedź na pytanie jakie argumenty mają przeciwnicy GMO? Co nimi kieruje? Uczciwie i rzetelnie przedstawił szeroki wachlarz haseł widocznych zawsze, w czasie demonstracji - PRZECIW GMO.

Na ulicach i wiecach w czasie demonstracji, może robią wrażenie, jednak w sali uniwersyteckiej, odarte z umiejętnie podsycanych przez organizatorów emocji, okazują się niczym innym jak zbiorem, tylko i wyłącznie HASEŁ. Żadne z nich nie jest poparte wiedzą naukową, badaniami, eksperymentami, a bazują wyłącznie na emocjach i niewiedzy. Dlatego prof. nawiązał do słynnego obrazu Francisca Goi: „Gdy rozum śpi, budzą się upiory”. Starsi Warszawiacy pamiętają jeszcze genialnego Tadeusza Łomnickiego w roli Goi, w sztuce pod tym właśnie tytułem (Teatr na Woli, reż. A. Wajda, 1976). Może, gdyby przeciwnicy GMO zadumali się chwilę nad tymi dziełami sztuki, naszłyby ich głębsze refleksje?

Jak trudne jest to zadanie ( przekonać nie przekonanych ), okazało się od razu po wykładzie, na początku serii pytań do prelegenta, gdy pierwsza osoba poprosiła o głos. Okazała się nią przedstawicielka tzw. „zielonych”, przeciwników GMO.


 


 


Początkowo sala cierpliwie słuchała odczytywanego z karki manifestu PRZECIWKO GMO. Jednak szybko okazało się, że ta wyliczanka haseł przeplatana jest „dramatycznymi” pytaniami, na które chwilę wcześniej, w czasie wykładu, profesor dał już odpowiedź. Po raz pierwszy w historii spotkań z cyklu 8 Wykładów Na Nowe Tysiąclecie, doszło do sytuacji, że zamiast prelegenta, odpowiedzi, sprostowania i wyjaśnienia, były spontanicznie udzielane przez innych uczestników spotkania. Okazało się bowiem, że na sali było wielu przedstawicieli świata nauki, jak również administracji państwowej, zajmujących się GMO.

Pomimo burzliwej wymiany poglądów, takie spotkania powinny odbywać się jak najczęściej i po raz kolejny organizatorom należą się duże brawa za dobór tematów i prelegentów!

Nie tylko muzyka łagodzi obyczaje! Takie wykłady / spotkania, również stwarzają znakomitą sposobność do wymiany myśli, poznania argumentów tej drugiej, czy trzeciej strony i zmuszają do przemyśleń. I zdecydowanie lepiej jest, gdy do konfrontacji stanowisk dochodzi werbalnie, w sali uniwersyteckiej, niż na ulicy, w trakcie demonstracji, gdzie z reguły rządzą emocje.

 

Tekst: Krzysztof Stopczyk

Foto: materiały prasowe

 

W maju kolejny wykład:

Tomas Venclova

WSTĘP  WOLNY

 

 

 

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--