Książka Pedro Casciaro o założycielu i początkach Opus Dei

      Pedro Casciaro „Josemaría Escrivá. Przekroczyć marzenia” (Soñad y os quedaréis cortos), tłumaczenie Monika Hawryluk, Wydawnictwo Święty Wojciech, Poznań 2011

     Pedro Casciaro został członkiem Opus Dei w jego początkowym okresie. Znajomość z założycielem dzieła, którego nazywa Ojcem sprawiła, że Casciaro sam został kapłanem.     Opus Dei – Dzieło Boże zostało założone 2 października 1928 r. Jan Paweł II erygował je w prałaturę personalną Kościoła katolickiego w 1982 r. Celem Dzieła jest rozpowszechnianie świadomości o powołaniu do świętości każdego ochrzczonego oraz idei uświęcania się poprzez pracę i spełnianie codziennych obowiązków. Josemaría Escrivá w 1934 r. opublikował „Rozważania duchowe”, a później „Drogę”, która została wydana w ponad czterech milionach egzemplarzy. Był również autorem pism tj. „Różaniec Święty”, „To Chrystus przechodzi”, „Przyjaciele Boga”, „Droga Krzyżowa”, „Bruzda”, „Kuźnia”. Został kanonizowany w Rzymie 6 października 2002 r.

     Książka Pedro Casciaro oparta jest na faktach i osobistych wspomnieniach autora. Opowieść rozpoczyna się od historii zaręczyn jego rodziców i przepowiedni pewnego księdza, mówiącej o tym, że dzieci z tego małżeństwa oddadzą się na służbę Bogu. Autor opowiada następnie o latach studenckich, kiedy poznał księdza Escrívę. Ojciec został jego kierownikiem duchowym. Z czasem Pedro zamieszkał w ośrodku Opus Dei i stał się jego członkiem. W lipcu 1936 r. rozpoczęła się hiszpańska wojna domowa i gwałtowne prześladowania kościoła. Josemaría Escríva wraz z grupą członków Opus Dei udał się na niebezpieczną wędrówkę, której celem było dotarcie przez Pireneje i Andorę do części Hiszpanii wolnej od prześladowań religijnych. Był to dramatyczny okres w ich życiu. Udało im się przetrwać, choć wielu młodych ludzi w tym czasie zginęło. Ci, którzy ocaleli, pomagali potem Josemaríi Escrívie w rozwijaniu Dzieła i rozprzestrzenianiu jego działalności na świecie.

     Casciaro wspomina Escrívę jako kapłana bardzo skromnego, niedbającego o rzeczy materialne, żyjącego w ubóstwie. Był człowiekiem z poczuciem humoru, odznaczał się charyzmą i otwartym umysłem. Często pościł, umartwiał się i modlił. Dbał o swoich podopiecznych, zachęcał młodych ludzi do nauki, szczególnie języków obcych. „Miał serce otwarte na wszystkie narody, rasy i kultury” pisze Casciaro. Nie zawsze był jednak dobrze rozumiany. Zmarł 26 czerwca 1975 r. Wokół Opus Dei powstały kontrowersje, pierwsza fala wewnątrzkościelna miała miejsce w latach 40. I 50. Późniejsze wynikały z różnych przyczyn m.in. z krytyki zwracania się Dzieła w kierunku elit.

     Książka Pedro Casciaro jest ciekawą opowieścią, przybliżającą postać św. Josemaríi Escrívy, innych członków Dzieła, jego istotę i współczesną historię. Uzupełniają ją liczne czarno-białe fotografie. Powieść napisana jest raczej prostym językiem, choć mało precyzyjnym jeśli chodzi o fakty historyczne, m.in. dotyczące hiszpańskiej wojny domowej. Natomiast barwne opisy, w szczególności przedwojennej Hiszpanii, przemawiają do wyobraźni czytelnika.

Tekst i foto: Ewa Balana

 


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--