Autor: Janusz Majewski

Tytuł: "Siedlisko"

Wydawnictwo Marginesy

 

„Siedlisko” Janusza Majewskiego to książka, która powstała na podstawie scenariusza serialu o tym samym tytule, bijącego rekordy popularności 12 lat temu. Były to piękne czasy sprzed boomu na rozkoszne, mięciutkie książeczki o szukaniu swego szczęścia na Mazurach, w Tatrach, Prowansji czy Toskanii.

Serial również był sprzed epoki rodzimych seriali z wciąż tymi samymi aktorami o losach wciąż tych samych bohaterów. Najlepszym potwierdzeniem jego jakości jest to, że główną rolę grała w nim Anna Dymna. Książka ukazuje się jednak po 12 latach i wchodzi na rynek obciążony tysiącem takich mazurskich historii. Ma w sobie więcej autentyczności, jest odrobinę staromodna – główni bohaterowie jeżdżą maluchem i, o zgrozo, nie pracują w korporacji, ale w zasadzie powtarza przechodzony mazurski model. Dom jest w niej ciepły a kuchnia smaczna i sycąca. Na plus należy policzyć mniej wygładzony i sielski obraz wsi mazurskiej, stworzony przez Majewskiego. Lokalsi są u niego różni, jak to ludzie, czasem piją i biją i niekoniecznie spędzają większość swego czasu na głaskaniu krówek i króliczków. Bohaterowie przerzucają się sarkastycznymi ripostami, które sprawdzały się w serialu, jednak w książce brzmią odrobinę nieprawdopodobnie. Mimo wszystko książka będzie się dobrze czytać fanom serialu, autora czy jego żony Zofii Nasierowskiej, ku której pamięci powstała.

 

Tekst: Katarzyna Czajkowska - Łukasiewicz
Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--