W Galerii Grafiki i Plakatu przy ul. Hożej 40 można oglądać wystawę pt. „Fauna, flora i piraci” czyli wybór z polskiej ilustracji dziecięcej. Na tej wyjątkowej ekspozycji znalazło się prawie dwieście pięknych, fantazyjnych i zabawnych prac największych polskich ilustratorów.

     Jest to kolejna wystawa z cyklu „Mistrzowie Polskiej Ilustracji”. Tym razem zaprezentowane zostały prace trzydziestu ośmiu artystów. Nie dziwi więc fakt, że na otwarcie wystawy goście przybyli tłumnie i z trudem pomieścili się w galerii. Autorami ilustracji są: Tomasz Bogacki, Tomasz Borowski, Antoni Boratyński, Bohdan Butenko, Maciej Buszewicz, Grażyna Dłużniewska, Andrzej Dudziński, Stasys Eidrigevičius, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Jerzy Flisak, Elżbieta Gaudasińska, Janusz Grabiański, Jerzy Głuszek, Andrzej Heidrich, Zygmunt Januszewski, Maciej Jędrysik, Adam Kilian, Grażyna Lange, Edward Lutczyn, Zbigniew Lengren, Franciszek Maśluszczak, Lech Majewski, Piotr Młodożeniec, Mieczysław Piotrowski, Mirosław Pokora, Gabriel Rechowicz, Wiesław Rosocha, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Janusz Stanny, Marian Walentynowicz, Maria Wieczorek-Heidrich, Zdzisław Witwicki, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń, Joanna Wiszniewska-Domańska i Bohdan Wróblewski. Na wystawie dominują kolorowe grafiki. Są wśród nich ilustracje autorstwa M. Buszewicza, G. Lange, L. Majewskiego i P. Młodożeńca z Najpiękniejszej Książki Roku 2010 „Wiersze dla dzieci” Jana Brzechwy. Jednym z ciekawszych czarno-białych obiektów jest cykl prac Walentynowicza, które powstały na zamówienie wytwórni, która produkowała bajki dla dzieci na rolkach kliszy, które następnie wkładało się do rzutnika.

     Prezentowane na wystawie prace pochodzą z różnych okresów: z lat 50-tych i 60-tych, 80-tych i 90-tych oraz z lat współczesnych. Część z nich nie była dotychczas publikowana, jest więc okazja, by zobaczyć zarówno nowości jak i obrazki dobrze znane, lubiane i pamiętane.

Wystawa potrwa do 4 stycznia 2012 r.

     Tekst i foto: Ewa Balana

 

 

 

 

 

 


 

 
Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--