John Verdon Wyliczanka 

Emerytowany detektyw Dave Gurney mieszka w wiejskiej posiadłości wraz ze swoją żoną. I robi wszystko, żeby nie przestać być detektywem. Dlatego mimo wrodzonej oschłości, gdy zjawia się dawny znajomy - obecnie właściciel Instytutu Odnowy Duchowej, Mark Mellery - z problemem, nie jest w stanie się powstrzymać od zaangażowania się w sprawę. Mark otrzymał anonimowy list z poleceniem wybrania liczby od 1 do 1000, ku swemu zaskoczeniu w załączonej, mniejszej kopercie znajduje zupełnie przypadkową cyfrę, którą pomyślał. Czy to możliwe, że ktoś potrafi czytać w myślach?  Sprawa się komplikuje jeszcze bardziej, gdy adresat listu ginie. Na miejscu dziwacznego mordu czekają kolejne zagadki. Policja grzęźnie w domysłach, bo fakty przeczą logice. I wtedy zabójca uderza ponownie.  

„Wyliczanka” Johna Verdona to dość wciągający kryminał, jak na debiut: całkiem udany. Szczególnie dobry jeśli chodzi o budowanie nastroju za pomocą opisów przyrody oraz wprowadzenie obok wątku kryminalnego także odrobiny dramatu związanego z życiem osobistym detektywa, jego żoną oraz ich trudną, dojrzałą miłością. Intryga opiera się na dość szkicowo i ogólnie potraktowanych psychoanalitycznych odwołaniach oraz poezji nie najwyższego może lotu, ale chyba odpowiadającej tytułowym dziecięcym wyliczankom. Słucha się tego przyjemnie. Właśnie słucha, tu pojawia się bardzo interesujący, dodatkowy walor, tej wersji kryminału. Albowiem omawiamy wydanie w formie audiobooka. Książkę czyta Wojciech Żołądkowicz, któremu rzeczywiście udaje się w ciekawy sposób oddać mroczną atmosferę i zagadkowość historii. Starannie moduluje głos, także zawsze wiemy, która postać akurat przemawia.  

Myślę,  że to pozycja godna polecenia na zimowe wieczory, kiedy to warto dać  oczom w końcu odpocząć od ekranów i druku, zasiąść w fotelu i pozwolić sobie na wsłuchanie się w ciekawą historię.

Tekst: Justyna Walczak

Foto: materiały  prasowe


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--