W Mikołajki, w Bochenska Gallery odbył się podwójny wernisaż "50 talerzy i wasze dzieci".

Pierwsza część  - „50 talerzy”, wieńczy projekt artystyczny, w którym wzięło udział pięćdziesięciu artystów, min. Tomasz Ciecierski, Edward Dwurnik, Joanna Mlącka, Piotr Młodożeniec,  Paweł Susid, Leon Tarasewicz, Maria Weppo. Stworzyli oni unikalne dzieła na porcelanowych talerzach. To, co łączy wszystkie dzieła, to sposób wykonania, natomiast każde z nich zostało wykonane przez innego artystę. Choć wykonywane jedną techniką, każda z prac oddaje wyjątkowy styl twórcy. Talerze można nie tylko podziwiać, ale też zakupić, wzbogacając się tym samym w dzieła najlepszych polskich współczesnych artystów oraz wspierając w ten sposób najzdolniejszych i najbardziej potrzebujących studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, Krakowa i Zielonej Góry, gdyż część dochodu ze sprzedaży tych autorskich prac zostanie przeznaczona na pomoc materialną dla nich. Trudno opisać dzieła tylu różnych autorów, dlatego polecam odwiedzić galerię.


Druga część wystawy - "Wasze dzieci", poświęcona jest pracom dzieci artystów oraz przyjaciół związanych z galerią. Prace autorstwa dzieci w różnym wieku (zarówno zupełnie małych, ledwie rocznych, jak i całkiem już dorosłych) staja się w tym kontekście niezwykle interesujące, dobrane w ciekawych układach, skłaniają do pytania jaki wpływ na postrzeganie dzieła ma wystawianie go w galerii. Zwłaszcza w zestawieniu z pracami wykonanymi przez uznanych artystów budzą pewien zachwyt i łatwo w nich odnaleźć niektóre inspiracje sztuki współczesnej obecne w dziełach pierwszej części wystawy.

Warto poświęcić  czas na obejrzenie obydwu części, tej profesjonalnej i tej „naiwnej”, a potem w domu wyciągnąć własne rysunki z lat dziecięcych i przestudiować je z pełnym respektem do dzieł małych rączek, bo ta wystawa pokazuje, że sztuka współczesna nie jest wcale odległa i niezrozumiała. Wszyscy jesteśmy ogniwem w tym twórczym łańcuchu – dzieci, studenci, artyści… 


Artyści zaproszeni do współpracy w ramach projektu „50 talerzy”: K.Augustin, T.Ciecierski, M.Deskur, T.Dominik, R.Dominik, Z.Dowgiałło, E.Dwurnik, W.Dyndo, J.Gawłowski, B.Gniazdowska, R.Grzyb, J.Kabala, M.Kazimierska, M.Kiesner, T.Kopcewicz, D.Lejman, B.Levittoux-Świderska, P.Lutomski, P.Lutyński, W.Łazarczyk, R.Maciejuk, J.Mlącka, P.Młodożeniec, J.Modzelewski, A.Myca, M.Niemirski, S.Paruch, U.Przyboś, S.Ratajski, A.Rosochacka, M.Sobczyk, J.Stańko, T.Starzec, P.Susid, L.Tarasewicz, M.Torzecki, E.Trafna, M.Wasilewski, M.Weppo, M.Wielek-Mandrela, O.Wolniak, J.Wołocznik, R.Woźniak, W.Zakrzewski, J.Ziemiński, A.Zwierzchowski, K.Żelaska.

 

Tekst i foto: Justyna Walczak


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--