Mikołajki z robotami i spotkania z robotyką w „Koperniku”

     Mikołajki w Centrum Nauki Kopernik obfitowały w liczne atrakcje oraz niespodzianki i były świetną propozycją na to święto przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Szóstego grudnia otwarto nowe laboratorium: robotyczne. Z tej okazji przybył do Centrum Niebieski Mikołaj, który częstował słodyczami, robotyczny Mikołaj z reniferami zbudowany z klocków, oraz wiele innych ciekawych robotów, w tym gwiazda „Gwiezdnych Wojen” G. Lucasa - R2-D2, który był gospodarzem dnia.

     Otwarcie pracowni robotycznej planowane było od momentu powstania Centrum Nauki Kopernik. Dotychczas można było spotkać tam roboty zarówno na ekspozycji jak i w Teatrze Robotycznym. Przy wejściu znajduje się „rozmowny” Robothespian, a podczas zwiedzania można spotkać m.in. robota Feliksa, który potrafi rozpoznawać i wyrażać emocje. Od stycznia 2012 r. będzie można w laboratorium robotycznym przy pomocy specjalistycznego sprzętu  budować i programować roboty według własnego projektu. Warsztaty będą odbywały się w grupach dwunastoosobowych, przy stanowiskach mechatronicznych, gdzie roboty będą konstruowane i komputerowych, gdzie gotowe jednostki będą programowane. Zajęcia potrwają trzy godziny. Przeznaczone są dla osób powyżej 13 roku życia. W tygodniu warsztaty organizowane będą dla grup szkolnych, a w sobotę i niedzielę pracownia robotyczna otwarta będzie dla uczestników indywidualnych. Jeden ze scenariuszy zajęć przewiduje poznanie specyfiki działania i tworzenie robotów mobilnych, usługowych, tych spotykanych na co dzień w domach i tych wyjątkowych, jak kosmiczne łaziki i roboty saperskie. Inny wprowadzi uczestników w świat robotów przemysłowych i automatów.

Robot Feliks

 

robot Sumo, Koło Naukowe Robotyków, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej

R2-D2

 

R5-D4

 

     Podczas uroczystości otwarcia nowej pracowni CNK, w miasteczku robotycznym można było spotkać niektóre z tego typu i bardziej skomplikowane roboty. Imponujące osiągnięcia zaprezentowali studenci Politechniki Warszawskiej z kół naukowych tej uczelni, a jeśli chodzi o roboty były to m.in. latający Quadrocopter sterowany za pomocą telefonu Samsung Galaxy S2, roboty Sumo rywalizujące ze sobą w pojedynkach zgodnie z zasadami walk sumo, Robonova – robot humanoidalny, który potrafi chodzić, biegać, stać na głowie i tańczyć. Ciekawostką miasteczka robotycznego były pojazdy ekologiczne, przede wszystkim Kropelka, która może na jednym litrze paliwa przejechać 659 km. Osobliwie prezentowała się w akwarium sztuczna, autonomiczna meduza firmy Festo - AquaJelly z napędem elektrycznym. Zbudowana w 99% z wody i wodoszczelna, porusza się ruchem odrzutowym. Największym powodzeniem cieszył się R2-D2. Ten astrodroid i R5D4 to jedyne egzemplarze replik tych filmowych robotów w Polsce. Stworzone zostały w ramach Star Wars Artistic Team i są własnością tego stowarzyszenia miłośników świata „Gwiezdnych Wojen” G. Lucasa. Oprócz spotkań kulturalnych organizacja ta prowadzi liczne akcje charytatywne, m.in. odwiedziny R2-D2 w szpitalach dziecięcych.

     W CNK 6 grudnia br. R2-D2 był największą gwiazdą, drugą gwiazdą był Niebieski Mikołaj, a trzecią jego robotyczny kolega z reniferami. Niedługo wypatrywać będziemy pierwszej gwiazdki na niebie, a wcześniej - 20 grudnia br. otwarte zostanie w Centrum Nauki Kopernik laboratorium fizyczne.

 

tekst i foto: Ewa Balana


Z prawej prof. Łukasz Turski - przewodniczący Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik i robotyczny Mikołaj

 

 

 

Mobilny robot zwiadowca z klocków LEGO w labiryncie

 

Sztuczna meduza z napędem elektrycznym

 

Quadrocopter - robot latający, Koło Naukowe Mikrosystemów ONYKS, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW

Pojazd ekologiczny Kropelka, Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów SKAP, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej

 

 

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--