17 października 2011 r. odbyła się premiera DVD z koncertu Grzegorza Turnaua, zagranego 5 maja tego roku w Och -Teatrze.  „Och! Turnau Och-Teatr 18 V 2011” to zapis ponad dwudziestu utworów pochodzących głównie z albumu „Fabryka klamek”, chociaż nie zabrakło również najbardziej znanych piosenek. Koncert dostępny jest też na CD, LP, Blu-Ray oraz w limitowanym boxie zawierającym CD, LP i DVD. 

      Musze przyznać, że mój coroczny sposób na jesienną chandrę  jest nieco kosztowny. Właściwie tradycją stało się już, że od kilku lat na przełomie października listopada udaję się do dawnej stolicy, żeby trochę naładować kulturalne baterie na nadchodzącą zimę, która raczej nie sprzyja wychodzeniu z domu. Tym razem jednak stało się inaczej. Kraków przeniósł się do mojego podwarszawskiego pokoju i wypełnił go całkowicie dzięki wspaniałemu pomysłowi jakim było zarejestrowanie koncertu Grzegorza Turnaua na DVD.


      Pieśniarza ani jego twórczości nikomu nie trzeba przedstawiać, a tym którzy do tej pory może trochę mniej interesowali się tego rodzaju muzyką, mogę wspomnieć że jeżeli kochacie Kraków jesienią, zadumane krakowskie uliczki i proste, ale nie prostackie piosenki – to DVD zostało stworzone dla was.

      W klimat swojej twórczości od samego początku wprowadza nas główny bohater tego nagrania. Podczas gdy my możemy oglądać przygotowania Och-Teatru do wydarzenia, on wyjaśnia nam skąd ten pomysł i dlaczego nie było od niego ucieczki. Następnie czeka nas prawie dwugodzinna uczta, pełna tego co w twórczości pieśniarza najlepsze – świetnych tekstów, idealnie pasującej muzyki i chyba najbardziej charakterystycznego elementu – nie narzucającego się, zgrabnego, narracyjnego wokalu, który sprawnie przenosi nas do świata liryki. Warto tez zwrócić uwagę na utwory wykonywane przez pieśniarza z zaproszonymi gośćmi m.in. Dorotą Miśkiewicz, Markiem Napiórkowskim, a przede wszystkim na młodziutką i  ekscentryczną Barbarę Gąsienice – Giewont, o której na pewno jeszcze nie raz usłyszymy.

      Wiernych i dociekliwych fanów pieśniarza na pewno zainteresują dodatki, czyli bisy z najsłynniejszymi piosenkami, teledysk do utworu „Na plażach Zanzibaru”, a przede wszystkim relacja z planu tego obrazu. Wszystko ładne i przyjemne, a przede wszystkim dobrze zrealizowane. Wręcz idealne na zimowe wieczory. Chociaż widomo, że trudno ekranem zastąpić wysłuchanie  koncertu na żywo, to trzeba przyznać, że budowa Och-Teatru wymuszająca na artystach granie do dwóch widowni bardzo ciekawie sprawdza się podczas rejestrowania koncertów. Przede wszystkim pozwala oglądać Turnaua w zbliżeniach, które na żywo miała okazję zobaczyć tylko garstka najbliżej siedzących osób. Ciesząc się więc z nowych technologii i tego warszawko – krakowskiego połączenia sztuki, DVD polecam serdecznie wszystkim tęskniącym za krakowskimi klimatami miłośnikom świetnych piosenek z rewelacyjnymi tekstami. 

Tekst: Monika Kamińska

Foto: materiały prasowe


Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--