W ramach odbywającego się obecnie 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK nad Polską, w Planetarium Niebo Kopernika pokazany został film „Początek ery kosmicznej". Jego projekcji towarzyszyła debata z udziałem niezwykłych gości: kosmonautą rosyjskim Jurijem Baturinem i twórcą pierwszego Sputnika Jurijem Siłajewem. Rozmowa koncentrowała się na historii i przyszłości lotów kosmicznych.

     50 lat temu człowiek po raz pierwszy poleciał w kosmos. W ramach 5. Festiwalu SPUTNIK nad Polską powstała z tej okazji specjalna sekcja „Ale Kosmos!”. Spotkanie z „ludźmi Kosmosu” w Centrum Nauki Kopernik było wydarzeniem wyjątkowym. Jurij Baturin to kosmonauta, naukowiec, poliglota, polityk, autor wielu książek o politologii, prawie i cybernetyce oraz artykułów naukowych, twórca filmów dokumentalnych pt. „Na słowie honoru i na jednym skrzydle” i „Drabina do nieba”. Baturin w 2001 r. na pokładzie statku kosmicznego Sojuz zabrał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pierwszego kosmicznego turystę Denisa Tito, rozpoczynając tym samym erę turystyki kosmicznej. Konstruktor Jurij Siłajew pracował przy najbardziej zaawansowanych pracach budowy rakiet kosmicznych, w tym przy składaniu pierwszego sztucznego satelity Ziemi Sputnika 1. Poświęcony jego osobie film pt. „Złote ręce” w reżyserii Ludmiły Cwietkowej został pokazany podczas festiwalu.     

Film pt. „Początek ery kosmicznej” wyświetlony został na kopule planetarium. Rozpoczyna się on od momentu wystrzelenia pierwszego Sputnika (4.10.1957 r.) i pokazuje kolejne ważne osiągnięcia ludzkości w Kosmosie m.in. pierwszy lot w przestrzeni kosmicznej Jurija Gagarina, pierwsze kroki człowieka (Neila Armstronga) na powierzchni Księżyca (21.07.1969 r.), wysyłanie sond kosmicznych, powstanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Komentując film, Jurij Siłajew opowiedział o wystrzeleniu Sputnika 1. Było to dla niego bardzo wzruszające wydarzenie i niezapomniane widowisko, gdyż znajdował się ok. 1 km od miejsca startu. Prace nad sztucznym satelitą były tajne i pilnie strzeżone, podobnie jak osoba Siergieja Korolowa, Naczelnego Konstruktora i twórcy radzieckiego programu kosmicznego, o którym przez wiele lat nikt nie słyszał. Wkrótce po wystrzeleniu pierwszego sztucznego satelity w Kosmos poleciała suczka Łajka, której nie udało się wrócić na Ziemię, potem inne psy, które miały więcej szczęścia. Jurij Baturin podkreślił znaczącą rolę zimnej wojny w szybkim rozwoju kosmonautyki lat 50-tych i 60-tych. Wystrzelenie Sputnika 1 zostało przyspieszone o dwa dni przez Korolowa, który obawiał się, że Amerykanie go ubiegną. Jako, że nie mógł skontaktować się z Chruszczowem, podjął decyzję samodzielnie. Baturin stwierdził, ze film jest pięknie zrobiony, ale nie oddaje problemów, które trzeba było przezwyciężać np. takiego, że podczas startu Sputnika nie została odłączona od satelity ostatnia część rakiety nośnej i satelita latał razem z nią.

Jurij Baturin i Jurij Siłajew (z lewej)

Od lewej: Jurij Siłajew, Małgorzata Szlagowska Skulska (Dyrektor 5, Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską") i Jurij Baturin

 

     Podczas dalszej części dyskusja toczyła się wokół teraźniejszości i przyszłości kosmonautyki. Komentując niepowodzenia rosyjskiej sondy kosmicznej Fobos-Grunt Jurij Baturin stwierdził, iż w rzeczywistości trudno się obyć bez błędów i niepowodzeń, zwłaszcza, że obecnie Rosja odczuwa braki kadrowe. W odniesieniu do przyszłości stwierdził, iż „ruch kosmonautyki do przodu nie będzie związany z turystyką kosmiczną”. By osiągnąć postęp w lotach kosmicznych potrzebne są nowe idee i pomysły. Na zakończenie wspomniał, iż kilkadziesiąt osób opracowywało „Prognozę rozwoju kosmonautyki do 2100 roku”. Przewidziana jest w niej m.in. za ok. 40 lat pierwsza wojna kosmiczna, w której przeciwnicy będą unicestwiać infrastrukturę kosmiczną. Prognozy te dotyczą dość dalekiej przyszłości i oby się nie sprawdziły. W bliskiej zaś przyszłości, bo już 27 listopada br. zakończy się 5. Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK nad Polską.

     Tekst i foto: Ewa Balana


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--