W Galerii Grafiki i Plakatu przy ul. Hożej 40, 19 listopada br. miał miejsce wernisaż wystawy rysunków, grafiki i plakatów Bohdana Butenki. Na uroczystość tę przybyli liczni fani twórczości mistrza ilustracji reprezentujący różne pokolenia.

     Galeria Grafiki i Plakatu od kilku lat organizuje wystawy z cyklu „Mistrzowie Polskiej Ilustracji”. Bohdan Butenko jest w tej dziedzinie wielkim autorytetem, a jego twórczość cieszy się niesłabnącą popularnością. Fanów mistrza ciągle przybywa. Jak zauważył Andrzej Stroka (współwłaściciel galerii), wszyscy ludzie i ci młodsi i starsi pamiętają Butenkę z któregoś etapu swego dzieciństwa. Sam mistrz podziękował wszystkim za przybycie. Jest to czwarta jego wystawa w Warszawie w tym roku. Każda z nich była inna. Wystawa w Galerii Grafiki i Plakatu jest również wyjątkowa, gdyż pokazane zostały na niej prace, które nie były eksponowane wcześniej. Można je kupić. Podczas wernisażu można było nabyć również kilka książek, które artysta ilustrował, lub stworzył w całości. Prace na ekspozycji jak i te książki to zaledwie wycinek twórczości Bohdana Butenki.


     Artysta urodził się w 1931 r. w Bydgoszczy, kilka lat później zamieszkał w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych i Akademię Sztuk Pięknych, gdzie dyplom uzyskał w pracowni mistrza ilustracji dziecięcej Jana Marcina Szancera. Po studiach został redaktorem artystycznym Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Bohdan Butenko stworzył oryginalny, rozpoznawalny styl swoich ilustracji. Charakteryzuje go prostota, harmonia i duże poczucie humoru. Ilustrował wiele książek w kraju i zagranicą, stworzył serie komiksowe o Gapiszonie, Kwapiszonie, Guciu i Cezarze, ilustracje do wielu czasopism dziecięcych i młodzieżowych oraz plakaty filmowe. Projektował scenografię teatralną i telewizyjną m.in. do Kabaretu Starszych Panów, był twórcą pierwszego programu animowanego w polskiej telewizji oraz filmów pt. „Gucio i Cezar” i „Przygody Gapiszona”.


     W Galerii Grafiki i Plakatu znalazło się kilkadziesiąt prac autora, wykonanych na zamówienie do czasopism dziecięcych i książek oraz plakaty do filmów. Są one bardzo interesujące, zabawne i w większości kolorowe. Przyciągają uwagę dzieci, a dorosłym przypominają sentymentalnie czasy dzieciństwa. Jednych i drugich ucieszy zapewne informacja przekazana przez samego autora, iż już wkrótce w księgarniach pojawi się jednotomowe wydanie wszystkich zeszytów o przygodach Gucia i Cezara.

     Wystawę  „BUTENKO pinxit” można będzie oglądać do 6 grudnia 2011 r.

     Tekst i foto: Ewa BalanaKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--