Sympatycy żeglarstwa oraz miłośnicy filmu dokumentalnego w dniach 19-20 listopada mieli przyjemność uczestniczyć  w wyjątkowym Przeglądzie Filmów  Żeglarskich, który odbył się  w warszawskim Kinie Wisła. W ciągu dwóch dni mogli zapoznać się z archiwalnymi filmami polskimi i zagranicznymi dotyczącymi ważnych wydarzeń w historii żeglarstwa.   

Przegląd Filmów Żeglarskich to pierwsza od wielu lat impreza tego typu w Warszawie, która przyciągnęła wielu pasjonatów żeglarstwa i filmu i stała się doskonałą okazją do wyświetlenia dokumentów niewyświetlanych przez ostatnich kilkanaście lat.

Większość filmów składających się  na program Przeglądu to dokumentalne filmy zrealizowane przez Telewizję Polską, które przybliżyły przybyłym legendy światowego żeglarstwa.  

W czasie trzech części programu, nazwanych kolejno “Morze i wolność”, “Regaty” oraz “Człowiek i morze”, zaprezentowane zostały archiwalne polskie filmy o samotnym rejsie Leonida Teligi, słynnych bałtyckich wyprawach jachtu Generał Zaruski czy Zew Morza, legendarnym komendancie Daru Pomorza – Kpt. Konstantym Matyjewiczu-Maciejewiczu, 1. Kapitanie II RP Mariuszu Zaruskim oraz oryginalnym projekcie morskich wypraw dla niewidomych Zobaczyć Morze.  

Przybyli goście mieli okazję zapoznać się z produkcjami z ostatnich lat, takimi jak film "W poszukiwaniu legendy", który opowiada o rejsie młodych śląskich żeglarzy na jachcie „Stary” przez Przejście Północno-Zachodnie, oraz nakręcony w 2009 roku "Kruzenshtern”. W trakcie imprezy wyświetlono również dokumenty dotyczące wydarzeń z historii światowego żeglarstwa - "Na głęboką wodę" - film przedstawiający jeden z najtragiczniejszych epizodów podczas regat Golden Globe z 1968 roku, a także nagrodzony Oskarem w 1951 roku reportaż o amatorskiej wyprawie drewnianą tratwą Kon-tiki przez Pacyfik, pod wodzą odkrywcy i badacza Thora Hayerdahla.

 

Projekcjom filmów towarzyszyły zapowiedzi Kpt. Janusza Zbierajewskiego i Andrzeja Radomińskiego oraz opowieści Gości Przeglądu, do których należeli twórcy prezentowanych filmów i bohaterowie wydarzeń. Spotkanie dodatkowo urozmaicały konkursy z nagrodami oraz dowcipne anegdotki prowadzących. 

Szczegóły dotyczące Przeglądu Filmów Żeglarskich znajdują się na stronie internetowej www.jachtfilm.pl

Tekst: Karolina Kijowicz

Foto: materiały prasowe


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--