W połowie listopada 2011, w Audytorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim, odbył się  drugi już w tym roku akademickim wykład z cyklu 8 WYKŁADÓW NA NOWE TYSIĄCLECIE.


Wspólną cechą  tych comiesięcznych spotkań, jest gwarancja bardzo wysokiego, merytorycznego poziomu wykładu, przy zastosowaniu formuły bliższej swobodnej wymiany myśli, niż suchej, akademickiej prelekcji. Młodzi ludzie, którzy tłumnie stawili się w Audytorium Maximum, mieli okazję wysłuchać nie tylko znakomitego wykładowcy, ale także równie znakomitych polemistów zabierających głos w dyskusji po wykładzie. Dla studentów jest to bardzo rzadko spotykana okazja do zobaczenia i usłyszenia na żywo tzw. „ludzi z pierwszych stron gazet”. A jeszcze gdy dochodzi między nimi do wymiany myśli, czy polemik.....?!

Tak było i tym razem. W niesłychanie spójny i logiczny sposób Smolar nakreślił nie tylko obecną  sytuację ekonomiczną, społeczną i gospodarczą na świecie, w Europie i w Polsce. Podzielił się również  przemyśleniami dotyczącymi przyczyn takiego stanu rzeczy. W czasie tej (siłą rzeczy bardzo skróconej) analizy cofnął się do wydarzeń, które miały miejsce 30 / 40 lat temu! I precyzyjnie udowodnił, że miały one wpływ na to co dzieje się na świecie obecnie.Smolar jest zwolennikiem teorii „Skrzydła motyla”, która głosi, że wszystko co dzieje się gdzieś na świecie ma wpływ na zdarzenia w zupełnie innym zakątku naszego globu. W retrospekcji Smolara pojawiły się i wydarzenia na placu Tiananmen i odbywające się tego samego 4 czerwca 1989 r. w naszym kraju, wybory; i rozpoczęta w 1979 r. transformacja w Chinach i odbywająca się w tym samym roku rewolucja islamska w Iranie;  i wyjście wojsk rosyjskich z Afganistanu i wkroczenie wojsk sprzymierzonych do Iraku; no i oczywiście wydarzenia z 1980 i 1989 z bezkrwawej rewolucji Solidarności w Polsce. To wszystko miało wpływ na wydarzenia, które dzieją się obecnie. I uświadomienie sobie tej ciągłości i logiki zdarzeń pomaga zrozumieć, dlaczego nie ma już układu bipolowego (dwa super mocarstwa), dlaczego na naszych oczach, gwałtownie załamuje się supremacja cywilizacji zachodniej (USA i Europa) i wreszcie, dlaczego ośrodki decyzyjne w skali globalnej przenoszą się zupełnie gdzie indziej. W chwili obecnej to Chiny zaczynają przejmować rolę pierwszej potęgi. A pozycję równą USA i ciągle potężnej Rosji, zaczynają zajmować również Indie, Brazylia i Afryka Południowa. Europa jako całość coraz bardziej wypada z gry i jedyną szansą aby w niej pozostała jest utrzymanie jej jedności. I to jest właśnie ta zmiana jakościowa – jedność Europy już nie jako urzeczywistnienie idei, tylko jako absolutna konieczność, coś w rodzaju ostatniej deski ratunku na przetrwanie. 

Jak zawsze po wykładzie, głos zabrali słuchacze (m. in. Henryk Wujec, Adam Michnik, Marcin Święcicki).

I taka comiesięczna dyskusja po wykładzie, to właśnie jest wartość dodana całego cyklu 8 WYKŁADÓW NA NOWE TYSIĄCLECIE.  

Następny wykład już  w grudniu – WSTĘP  WOLNY.


Tekst: Krzysztof Stopczyk

Foto: materiały prasowe


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--