• Już  19 listopada będziemy świadkami narodzin nowego święta słowa. W warszawskiej Fabryce Trzciny odbędzie się ogólnopolskie Rymoliryktando. To autorskie wydarzenie ma być w założeniu imprezą promującą kulturę słowa i bogactwo językowe poprzez rozrywkę. To jednak przede wszystkim kolejny zaangażowany projekt, walczący z dewastacją słowności w rozumieniu moralnym. Akcja organizowana jest przez jednego z najbardziej cenionych tekściarzy młodego pokolenia Łukasza L.U.C Rostkowskiego w kooperacji z Narodowym Centrum Kultury. Projekt stanowi fragment minifestiwalu werbalnego Dzień Słowa i odnosi się zarówno do słów w wymiarze poetyckim, jak i dziennikarskim, uwzględniając wspomniany moralny wydźwięk. – Choć moje życie to istny kalejdoskop, danego słowa staram się psychodelicznie wręcz dotrzymywać – mówi inicjator całego wydarzenia, L.U.C. – Obserwując jednak nasz świat, w którym remonty nigdy nie kończą się zgodnie z danym słowem a dżentelmeńskie słowo jest jak pragnienie przy kombinatorycznym oceanie sprite (nie ma szans) myślę, że warto walczyć o słowność - dla lepszych relacji między nami – dodaje artysta.

      „Ile waży słowo oraz jak się warzy słowo”  tego oraz wielu innych ciekawych rzeczy będą mogli dowiedzieć się uczestnicy Rymoliryktanda. Ma ono na celu promowanie wartości danego słowa, a także udowodnienie, że obcowanie z językiem może być wyjątkową przygodą. Inicjatorem zaplanowanego na 19 listopada wydarzenia jest polski artysta, performer i tekściarz Łukasz L.U.C Rostkowski.

    • Dyktando zainicjowane przez L.U.C-a nie jest kontynuacją katowickiego dyktanda, którego kolejną edycję zaplanowano na luty 2012. Rymoliryktando można nazwać jego alternatywną, performatywno-artystyczną  wersją, opartą na skomplikowanych i futurystycznych tekstach Rostkowskiego, które mogą być prawdziwym sprawdzianem znajomości ortografii i semantyki. Projekt ma charakter nieco humorystyczny, niemniej dotykać będzie spraw ważkich, przywracając wartość ludzkim obietnicom. Gościem honorowym listopadowego wydarzenia będzie Magdalena Bochenek, zaś nad jego wiarygodnością i poziomem merytorycznym czuwać będzie Rada Języka Polskiego z panią dr Katarzyną Kłosińską na czele. Organizatorzy zapowiadają, że dyktando docelowo będzie odbywać się co roku we wrześniu – pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a akademickiego.

    • Drugim elementem listopadowego wydarzenia będą panele językowe, stanowiące jego merytoryczną część. Przygotowała je dr Kłosińska, która zaprosiła do nich znawców języka oraz popularnych twórców. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w dwóch debatach. W ramach pierwszego panelu pt. „Ile ważą słowa” będziemy mieli okazję posłuchać niezwykle interesujących wykładów profesora Bralczyka czy Mirka Pęczaka z tygodnika Polityka. Druga debata „Jak warzą słowa” będzie rozmową z artystami o kreacji słowa.

    • Premierowa edycja Rymoliryktanda składać się będzie z trzech części. Pierwsza z nich to tytułowe Rymoliryktando, przeprowadzone przez L.U.C-a. Zadanie nie będzie należało do najłatwiejszych, ponieważ artysta przewidział dla uczestników liczne utrudnienia rodem z gier komputerowych. Śmiałkowie poza bogatą wiedzą lingwistyczną będą musieli wykazać się umiejętnością odnalezienia się w trudnych okolicznościach sztuki happeningu i desylabizacji. Prace będą profesjonalnie oceniane przez doktorantów wydziału Polonistyki pod przewodnictwem dr Katarzyny Kłosińskiej. Każdy, kto chciałby wziąć udział w zabawie może to zrobić, wypełniając formularz na stronie www.rymoliryktando.pl. Rejestracja trwa od czwartku 3 listopada. Ilość miejsc jest ograniczona, więc decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jednak dzięki TVN24 z tekstem L.U.C, napisanym specjalnie na imprezę, będzie można zmierzyć się także w domu przed telewizorem.  Ostatnim elementem Rymoliryktanda będzie koncert opatrzony hasłem „Jak słowo daję”. W ramach niego wybitni polscy tekściarze i wokaliści będą recytować teksty do nowoczesnej muzyki. Obok L.U.C i Abradaba wystąpi m.in. Magda Umer – wybitna polska aktorka i piosenkarka, znana ze znakomitych interpretacji tekstów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego; jeden z najbardziej znanych i cenionych wokalistów jazzowych – Stanisław Soyka czy znany z futurystycznych recytacji zespół Trzeci Wymiar.

 


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
LUCredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--