22 października br. w Teatrze Rampa uroczyście zainaugurowana została działalność scen autorskich. Wydarzenie zostało uświetnione spektaklem pt. „Pińska Szlachta” w reż. Mikałaja Pinihina i recitalem piosenek w wykonaniu aktorek tego teatru. Cztery sceny Rampy proponują widzom bogaty i różnorodny repertuar.

     Teatr Rampa na Targówku pokazuje swoje odnowione oblicze. Budynek jest po remoncie, który m.in. sprawił, że można poszerzyć działalność tej placówki. Nowy sezon artystyczny 2011/2012 rozpoczął się zmianami organizacyjnymi. W teatrze działają od niedawna cztery sceny. Uroczystość ich inauguracji rozpoczęła się od przedstawienia pt. „Pińska Szlachta” wg sztuki Wincentego Dunina-Marcinkiewicza z 1866 r. Jest to farso-wodewil z pieśniami autorstwa białoruskiego opozycjonisty Uładzimira Niaklajeu, w reżyserii Mikałaja Pinihina. Dynamiczna, pełna energii akcja tej sztuki przenosi widza w czasy dziewiętnastowiecznej szlachty zaściankowej na Polesiu. Na tle konfliktu pomiędzy dwoma skłóconymi szlachcicami i ich rodzinami rozkwita miłość Marysi i Grzesia. Ich nieskorych do zgody ojców ma pogodzić asesor sądowy Kruczkow. W tej roli wystąpił znakomity aktor białoruski Wiktar Manajeu. Na scenie towarzyszyli mu m.in. Dominika Łakomska, Konrad Marszałek, Mieczysław Morański, Małgorzata Duda-Kozera, Marek Frąckowiak i Jan Prochyra. „Pińska szlachta” to satyra na społeczność szlachecką i jej przywary, z drugiej strony ukazująca negatywne cechy przedstawiciela władzy. Wesołe piosenki, dynamiczne tańce, zabawny styl wypowiedzi aktorów wprawiły widzów w dobry humor.

fot. materiały prasowe

fot. mateirały prasowe

     „Pińska Szlachta” to jedna z wielu propozycji Teatru Rampa. Witold Olejarz – jego dyrektor naczelny podkreślił, iż w sytuacji, w której dotacje na działalność zmniejszyły się o 30 procent, konieczna jest intensyfikacja działań. Repertuar teatru jest zatem bardzo bogaty i różnorodny. W przyszłym roku dyrekcja teatru zamierza wystawić łącznie 800 spektakli. Oprócz Sceny Dużej będą one wystawiane na Scenie Kameralnej, Scenie Mrowisko i Scenie Klubu Rampa. Kierownikiem artystycznym Sceny Kameralnej jest od września br. Witold Mazurkiewicz. Zapowiedział on kilka premier w nowym sezonie, a będą to m.in. spektakl muzyczny „Być jak Frank Sinatra” wg scenariusza Szymona Bogacza, z piosenkami Sinatry w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego i z muzyką w wykonaniu Włodzimierz Nahornego oraz, „Monsters czyli pieśni morderczyń” z piosenkami Renaty Przemyk. Grzegorz Mrówczyński kierownik artystyczny Sceny Mrowisko (wcześniej Sceny Eksperymentalnej) opowiedział o jej początkach i działaniu. Zajmuje się organizowaniem wydarzeń teatralnych z udziałem młodych artystów i studentów szkół aktorskich. Teren gry aktorskiej nie jest oddzielony od widowni, która jest nie tylko odbiorcą, ale bierze w przedstawieniach aktywny udział. Wystawiany był na niej m.in. spektakl „Pożądanie-odrzucenie-pożądanie”, w której publiczność ma bezpośredni wpływ na przebieg zdarzeń scenicznych. Kolejną sceną teatru jest Scena Klubu Rampa, którą kieruje i opiekuje się Jerzy Kasprzyk. Na niej wystawiano „Szofera Archibalda” Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, czy recital PRL – czyli Piosenki Raczej Lubiane z lat 70-tych i 80-tych . Inne propozycje tej sceny to: „Wieczór uuuŚmiechu” grupy Afront”, czy „Jazz po polsku” - wieczór z utworami Jerzego Wasowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego i Krzysztofa Komedy z tekstami Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. Klub może pomieścić ok. 400 osób i oprócz uczty dla ducha oferuje też ciekawy repertuar kulinarny, gdyż jego dodatkową atrakcją jest dobra restauracja serwująca duży wybór dań po przystępnych cenach.

     Na Scenie Klubu Rampa, na zakończenie uroczystości odbył się mini recital, w którym wystąpiły aktorki Teatru Rampa: Małgorzata Duda-Kozera, Dorota Osińska i Brygida Turowska-Szymczak. Wśród piosenek, które zaśpiewały znalazły się m.in. „Wieczór zimowy” Puszkina, „Jaskółka uwięziona”, „Jesienne liście” i „Dziewczyna z Ipanemy”. Aktorkom akompaniował sam kompozytor Janusz Tylman. W recitalu z autorskim utworem wystąpiła również Marta Zalewska, grająca na gitarze basowej. Artystki stworzyły ciepłą, kameralną atmosferę, sprzyjającą zadumie i refleksji. Był to niezwykły, pełen wrażeń wieczór.

     Teatr Rampa ma w repertuarze: komedie, musicale, spektakle dramatyczne, kabaretowe, recitale i spektakle dla dzieci. Każdy widz znajdzie z pewnością  coś dla siebie, nie tylko na jesienne długie wieczory.

Tekst i foto: Ewa Balana

Dyrektor naczelny Teatru Rampa - Witold Olejarz


Grzegorz Mrówczyński - kierownik Sceny Mrowisko

Jerzy Kasprzyk - kierownik Sceny Klubu Rampa 

Małgorzata Duda-Kozera

Dorota Osińska

Marta Zalewska

Brygida Turowska-Szymczak


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--