"Gdyby cała Afryka..." Ryszarda Kapuścińskiego została wydana w lipcu w Bibliotece Gazety Wyborczej. Edycję oparto na  drugim, ostatnim powstałym za życia autora, wydaniu książki z 1971 roku. Zbiór piętnastu tekstów ukazuje Afrykę w latach 1955 - 1966 podczas najbardziej spektakularnych zmian ustrojowych. Część tekstów była publikowana  w tygodniku "Polityka", część autor dodał do książek "Wojna futbolowa" i "Heban". Sama książka "Gdyby cała Afryka..." po raz pierwszy została wydana przez wydawnictwo Czytelnik w 1969 roku, kiedy to Kapuściński był korespondentem PAP w Meksyku.

Sprawność pisarska Kapuścińskiego, jego bystrość obserwacji i długodystansowych prognoz globalnej sytuacji kontynentu na podstawie obserwowanych zmian, skłaniają do prównań autora z klasykiem historiografii Tukidydesem, a sam afykański cykl do "Wojny peloponeskiej". Szeroka perspektywa relacji, łącząca ze sobą spojrzenie na tło zarówno polityczne, jak i społeczne zachodzących w tym czasie w Afryce zmian, stawia książkę na unikatowym miejscu w zapisach o zmianach w Afryce lat 60 tych. 

Kapuściński przyjechał tam na początku lat 60tych, w samo serce wulkanu "rewolucji". Od połowy XX wieku Afryka weszła w etap wzrostu przyrostu naturalnego ( który trwa do dziś). Zmiany te zaowocowały masową migracją ludności ze wsi do ośrodków bardziej zurbanizowanych, co z kolei spowodowało wzorst bezrobocia. Te i inne kaskadowe problemy społeczne zauważył Kapuściński, którego afrykańską wyprawę poprzedziły długie studia przedmiotu. Autor, z wykształcenia historyk, z należytym dla naukowca krytycyzmem, starał się mnożyć swoje źródła wiedzy o Afryca i ujmować wnioski w możliwie jak najszerszej perspektywie.

Dziś "Gdyby cała Afryka..." po czterdziestu latach od pierwszego wydania nadal jest fascynującym studium niezwykłych  przemian. Po tylu latach skłania do refleksji nad aktualnym stanem kontynentu, którego postępujący rozwój nie nabrał szybkiego tempa, a zmiany, choć w dobrym kierunku, następują niezwykle wolno, przy wciąż istniejącym brzemiu trudnego do naprawienia i wyjścia na prostą, kolonializmu.

Tekst: Julia Jeschke

Foto: matieriały prasowe


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Gdyby cała Afryka Ryszard Kapuścińskiredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--