Mario Vargas Llosa „Marzenie Celta”

„Marzenie Celta” („El sueño del celta”), Mario Vargas Llosa, przeł. Marzena Chrobak, Wydawnictwo Znak, Kraków 2011 r.

     „Marzenie Celta” jest pierwszą powieścią napisaną przez Llosę po ubiegłorocznym otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla. Głównym bohaterem tej opartej na faktach książki jest Roger Casement, postać historyczna,  żyjąca w latach 1864-1916. Casement był brytyjskim dyplomatą, ale przede wszystkim irlandzkim patriotą i nacjonalistą, który zasłynął z raportów opisujących łamanie praw człowieka i barbarzyńskie traktowanie rdzennych mieszkańców Konga (Wolnego Państwa Kongo) oraz Peru przez Europejczyków..

     Czytelnik poznaje bohatera w specyficznym momencie życia, kiedy w celi śmierci oczekuje on na ułaskawienie lub wykonanie wyroku. Roger Casement przenosi się myślami w przeszłość, w lata młodzieńcze, a następnie m.in. do Afryki, Ameryki Południowej i Irlandii.

Trzy części książki noszą kolejno tytuły: Kongo, Amazonia, Irlandia. Te miejsca wywarły ogromny wpływ na głównego bohatera i spowodowały jego przemianę. Jako młody człowiek popłynął do Konga w przekonaniu, że Europejczycy udają się tam z misją cywilizacyjną, mającą na celu poprawę warunków życia rdzennej ludności. Szybko przekonał się, że prawdziwą ich motywacją jest chciwość i żądza zysku. Później, jako brytyjski konsul, udał się ponownie do Konga, by sporządzić raport opisujący warunki, w jakich odbywa się pozyskiwanie kauczuku. Poznał „najdalsze granice, jakich mogły osiągnąć: zachłanność, skąpstwo, uprzedzenia, okrucieństwo”.

Kolejnym miejscem, w którym przyszło mu opisywać tragiczne warunki życia rdzennej ludności,  było serce peruwiańskiej Amazonii. Właśnie tam Peruvian Amazon Company Julia C. Arany pozyskiwała kauczuk, stopniowo doprowadzając do wyginięcia kolejne plemiona amazońskich Indian. Roger Casement napisał Błękitną Księgę o Putumayo, gdzie opisał straszliwy wyzysk, okaleczenia, gwałty i morderstwa na miejscowej ludności dokonywane przez zarządców kompanii. Doświadczenia z Konga i Peru skierowały życie Casementa na drogę aktywnej walki o niepodległość Irlandii, za którą zapłacił najwyższą cenę.


       „Marzenie Celta” ukazuje straszne oblicze kolonializmu i bestialską naturę ludzką. Jest powieścią trudną, bardzo dużo w niej opisów okrucieństwa, męki i niesprawiedliwości. Sekretne zapiski głównego bohatera, nasączone obsceniczną erotyką homoseksualną również do łatwych w odbiorze nie należą. Do tej pory trwają kontrowersje dotyczące tzw. „black diaries”, ich autentyczności i realności. Nie wiadomo, czy były prawdziwe. Mogły być sfałszowane przez tajne brytyjskie służby w celu zdeprecjonowania osoby Rogera Casementa,  lub też były zapisem jego fantazji.

     Nowa książka Mario Vargas Llosy jest niezwykle interesującą opowieścią o losach człowieka – przechodnia, który przemierza drogę przez życie. Ukazany jest jako istota „ulepiona ze sprzeczności i kontrastów, ze słabości i z wielkości”. Książka skłania do refleksji nad naturą człowieka, otaczającą go rzeczywistością, do jej obserwacji oraz do dążenia do prawdy.

 

Tekst: Ewa Balana

Foto: materiały prasowe


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--