Personel

3. września w sobotę  w ramach Festiwalu Singera, w kinie Iluzjon, odbył się pokaz filmu Krzysztofa Kieślowskiego z  1975 roku pod tytułem „Personel”.

„Personel” to film o sztuce, o życiu w Polsce Ludowej, i o życiu w ogóle.  Romek Januchta (w tej roli młodziutki Juliusz Machulski) zostaje zatrudniony w  teatralnej pracowni krawieckiej.  Młody krojczy z zapałem bierze się do pracy, myśląc, że będzie mógł obcować z IX muzą . Szybko jednak okazuje się, że praca w teatrze ma niewiele wspólnego z tą wielką sztuką, jakiej widzowie mogą doświadczać podczas spektakli.

Środowisko artystów pozostaje w ciągłym konflikcie z obsługą techniczną, choć przecież  wiadomo, że jedni bez drugich istnieć nie mogą. Aktorzy gardzą „rzemieślnikami teatru” , czego dowodzi postać chimerycznego aktora Andrzeja. Ten najpierw nie przychodzi na przymiarki, a potem podczas pokazu strojów ostentacyjnie rwie źle skrojony kostium.

Mit wielkiej sztuki upada. Słyszymy zwykłe rozmowy ludzi teatru. A to ktoś się  napił za dużo, a to pieniędzy brakuje, to znów ktoś zrobił  komuś głupi żart. Wśród tych codziennych sytuacji, w bólach rodzi się wielka sztuka, którą mogą poczuć dopiero widzowie.

Nad całą teatralną  ekipą pieczę stanowi struktura społeczno-polityczna. Pozornie zajmuję się organizowaniem czasu pracownikom, spełnianiu ich postulatów. Jednak tak naprawdę jest kolejnym organem państwowego aparatu. Kiedy krawiec Sowa zgłasza swoje zastrzeżenia co do funkcjonowania teatru,  otrzymuje naganę. Na tym jednak nie koniec. Przewodniczący organizacji zmusza członków ekipy technicznej do napisania donosu na Sowę pod groźbą utraty pracy. W takiej sytuacji zostaje postawiony również młody Romek.

Fabuła filmu sięga do osobistych doświadczeń reżysera, który pracował jako garderobiany w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Sam Kieślowski mówi o filmie: „Teatr i opera są zawsze metaforą życia. Rzecz jasna, ten film miał mówić o tym, że właściwie w Polsce nie bardzo możemy sobie znaleźć miejsce. Że te nasze marzenia o jakimś ideale rzeczywistości zawsze zderzają się  z czymś, co jest nieporównywalnie bardziej miałkie i mizerne.”

Tekst: Anna Kurek

Foto: materiały prasowe


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Festiwal Singera 2011 Warszawa Singeraredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--