Prawa człowieka w miejscu pracy – praktyki i standardy

19.07.2011 odbyło się zorganizowane przez CSRinfo i NSZZ „Solidarność”  spotkanie „Prawa człowieka w miejscu pracy. Dobre i złe praktyki”. Mimo trudnego tematu sala kawiarni Muzeum Etnograficznego była wypełniona. Inspiracją do spotkania stał się międzynarodowy doroczny przegląd łamania praw związkowych i pracowniczych. Chcąc przybliżyć tę tematykę polskiej publiczności NSZZ „Solidarność” opublikowało wspólnie z CSRinfo broszurę Prawa człowieka w miejscu pracy. Międzynarodowa perspektywa, która towarzyszyła spotkaniu.


Mocny film i międzynarodowa perspektywa na łamanie praw pracowniczych

Spotkanie rozpoczęło się mocnym akcentem w postaci filmu dotyczącego sytuacji związkowej, który prezentował naruszenia praw związkowych na świecie.

Następnie Joanna Szymonek, specjalista NSZZ „Solidarność” zaprezentowała ogłoszony w czerwcu najnowszy raport wydawany przez International Trade Unions Confederation (Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych). Raport pokazuje szczegółowo najczęstsze łamania praw związkowych na świecie. Są wśród nich tak drastyczne przypadki jak morderstwa i pobicia związkowców oraz ich rodzin, groźby, jak również zwolnienia z pracy i bardziej wyrafinowane metody jak inwigilacja związkowców czy podszywanie się za członka związku zawodowego.


Standardy CSR a prawa człowieka i standardy w miejscu pracy

W kolejnej części Liliana Anam, Manger CSRinfo zaprezentowała szereg międzynarodowych standardów, które mogą pomóc firmom w ocenie i udoskonaleniu praktyk w obszarze miejsca pracy.
Na początku Liliana Anam zasygnalizowała obecność kwestii praw człowieka w standardach CSR, takich jak UN Global Compact, GRI czy norma ISO 26000. Wskazała również na trend coraz większych oczekiwań wobec firm dotyczących urzeczywistniania praw człowieka.

Zwróciła uwagę na przyjęte w czerwcu przez Radę ONZ ds. Praw Człowieka wytyczne "Protect, Respect and Remedy” opracowane przez Wysokiego Przedstawiciela ONZ ds. Praw Człowieka Johnna Ruggie. Wytyczne zawierają rekomendacje dla firm. W drugiej części pokazała w jakim zakresie i jakiego typu rekomendacje dotyczące miejsca pracy znajdują się w standardach CSR.


Dobra praktyka: Volkswagen Motor Polska

Ostatnia prezentacja dotyczyła case study dialogu firmy ze związkami zawodowymi Volksvagen Motor Polska. Firma opracowała dokument, w którym określiła z góry w jakich tematach następuje konsultacja z pracownikami, w jakich współdecydowanie. Dzięki jasnemu określeniu reguł współpracy pracownicy wiedzą czego mogą się spodziewać i według jakich zasad. Wywiad przeprowadzony przez Joannę Szymonek z przedstawicielem związków jak i kierownictwa zawarty jest w publikacji „Prawa człowieka w miejscu pracy. Międzynarodowa perspektywa”.


Na zakończenie

Na końcu spotkania odbyła się dyskusja dotycząca szeregu zagadnień: jak korzystać z ISO 26000?, co ze standardem SA8000?, w jaki sposób są weryfikowane dane w międzynarodowym przeglądzie?, jak weryfikować dostawców i kontrahentów, podmioty z łańcucha dostaw?, czy „S” prowadzi listę rekomendowanych pracodawców? itd.  Sesja pytań i odpowiedzi trwająca około 40 minut była ostatnim punktem programu. Na zakończenie wśród uczestników wylosowano trzy osoby, które otrzymały nagrody książkowe.

Materiały

[1] Raport Roczny przegląd łamania praw związkowych
[2] Prawa człowieka w miejscu pracy. Międzynarodowa perspektywa

Źródło: CSRinfo.org

Foto: Jacek Wajszczak


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
CSRinfo NSZZ „Solidarność”redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--