Hanif Kureishi „ Powiem ci jak kochać”

tytuł orginału: "Something to tell you"

tłumaczenie: Marek Fedyszak

Wydawnictwo Albatros


Hanif Kureishi to angielski pisarz pakistańskiego pochodzenia, który zajmuje się również dramatopisarstwem oraz reżyserią i scenopisarstwem filmowym. Jest autorem książek „Budda z przedmieścia”, „Intymności” ( na podstawie, której został nakręcony film – zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlińskim Festiwalu Filmowym) oraz licznych powieści nieprzetłumaczonych dotychczas na język polski. Ten urodzony w 1956 roku autor jest barwną i ciekawą postacią. Jego rozdwojona optyka – Londyńczyka, zatopionego w angielskim społeczeństwie i syna emigranta z Bliskiego Wschodu sprawiają, że jego książki są unikalne, nietuzinkowe, porywające.


Jego wydana w 2008 roku, a mająca polską premierę w marcu 2011 roku książka „Powiem ci jak kochać” jest genialnym obrazem Londynu – miasta mieszanki kulturowej, miasta – olbrzyma wchłaniającego wszystko co zostanie mu rzucone na pożarcie. Kureishi opisuje miasto jak organizm, zjawisko, przestrzeń bezustannego ścierania się różnych tendencji. Londyn Kureishiego jest brudny, tani, unurzany w seksie i narkotykach. Bardzo daleki od pocztówkowego i turystycznego.

Dość o przestrzeni. Pora zająć się bohaterami. Kureishi pokazuje nam ludzi z krwi i kości. Brak idealizacji, brak przymilania się czytelnikowi. Jamal – psychoanalityk z zaburzonym życiem osobistym. Razem z nim przechadzamy się po brudnych dzielnicach, odwiedzamy kluby ze striptizem, poznajemy historię rodziny oraz przyjaciół, którzy najprościej to ujmując - są nietuzinkowi. Wszystko to okraszone jest dużą dawką inteligentnego humoru i psychoanalitycznymi dywagacjami (gratka dla ludzi refleksyjnych z natury). Dodatkowo Kureishi wprowadza nas w świat artystycznej bohemy, kulturowej i obyczajowej rewolucji, dyskusji o polityce i o zmieniającym się świecie. Centrum zainteresowania stanowią tu zarówno relacje międzyludzkie i szeroko pojęta seksualność jak i emigracja, nacjonalizm, wielokulturowość.

 

Powiem ci jak kochać” jest jedną z tych książek, które można czytać po wielokroć, za każdym razem znajdując w niej coś innego. Bezsprzecznie jest to jedno z tych dzieł, które warto mieć na półce. Nie bez przyczyny Hanif Kureishi został umieszczony przez Times'a na liście 50 najwybitniejszych brytyjskich pisarzy po II wojnie światowej, bo - Szanowni Czytelnicy - z pomiędzy stron tej niepozornej książki wysypują się okruchy geniuszu.

Polecam sprawdzić na własne „oczy” i dać się uwieść a nawet zwieść inteligentnej ale nie napuszonej, żywej, ale nie banalnej prozie Kureishiego.

Tekst: Ewa RatyńskaKategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--