Literacki EGMONT: „Basia i kolega z Haiti” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, z serii Basia

„Basia i kolega z Haiti” Zofia Stanecka i Marianna Oklejak, Seria Basia, Literacki Egmont, Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2011 r.

     „Basia i kolega z Haiti” to czternasty z kolei tom serii Basia, wydawanej przez Wydawnictwo Egmont Polska, z logotypem Literacki EGMONT, który oznacza literaturę dla dzieci i młodzieży. Seria ta została wyróżniona w IX edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku”. Jej bohaterką jest mała dziewczynka w wieku przedszkolnym. Dziecko zadaje dużo pytań, gdyż jest bardzo ciekawe świata, próbuje też radzić sobie w różnych, czasami trudnych sytuacjach.

     Książka opowiada o tym, jak do przedszkola, do którego chodzi Basia, pewnego dnia przybył pięcioletni, małomówny, ciemnoskóry chłopiec o imieniu Titi. Niektóre dzieci pomyślały, że przyjechał z Afryki. Chłopiec nie rozmawia z nimi, bo uczy się dopiero polskiego, maluje dziwne rysunki i stroni od kolegów. Basia nie rozumie jego zachowania i nie akceptuje go, ale ma mądrą mamę, która potrafi ciekawie opowiadać o świecie i tłumaczyć trudne sprawy. To właśnie ona opowiedziała Basi o tragedii, jaką było trzęsienie ziemi na Haiti i dramacie nowego kolegi z przedszkola. 

 „Basia i kolega z Haiti” to opowieść o akceptacji, otwartości i tolerancji dla inności, poczuciu wyobcowania, ludzkim nieszczęściu i solidarności. To mądra książka, poszerzająca dziecięce horyzonty.

     Tom o Basi i chłopcu z Haiti powstał dzięki inspiracji założycielki Fundacji Polska-Haiti. 15 procent przychodu ze sprzedaży książki przeznaczone jest na cele statutowe tej fundacji, która powstała po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti w ubiegłym roku. Fragmentu książki czytanego przez Jerzego Stuhra można posłuchać ma www.basia.com.pl

Tekst i foto: Ewa Balana


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--