Cieszę się, że udało nam się odnieść sukces na arenie międzynarodowej – mówi Tomasz Grzywalski, współtwórca aplikacji Art4Europe, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Hack4Europe, na co dzień programista iTraff Technology. – Ma to dla nas ogromne znaczenie. Teraz możemy myśleć nad szerszym zastosowaniem dla naszej technologii – dodaje.

na fotografii od lewej: Marcin Szajek, Jakub Porzuczek, Tomsz Grzywalski. Laurelaci konkursu Hack4Europe.

 

Niedawno zakończył się konkurs Hack4Europe, który organizowała finansowana przez Komisję Europejską Fundacja Europeana. Brali w nim udział programiści z całej Europy, a w kategorii „Aplikacja o największym potencjale komercyjnym” wygrał czteroosobowy zespół złożony z Polaków. Jednym z członków zwycięskiej drużyny jest Tomasz Grzywalski.

 

- Aplikacja Art4Europe umożliwia zwiedzającym muzea uzyskanie informacji na temat dowolnego eksponatu – tłumaczy. – Załóżmy, że użytkownik stoi przed obrazem, na którym namalowany jest wazon pełen kwiatów. Wystarczy, że sfotografuje go aparatem wbudowanym w telefon, a po kilku sekundach na jego wyświetlaczu pojawi się informacja, że dzieło nazywa się Gladioli i zostało namalowane przez Florence Engelbacha. Aplikacja opowie też użytkownikowi o szczegółach obrazu w jego ojczystym języku, gdyż ma wbudowane system tłumaczący oraz syntezator mowy – dodaje.

 

- W dedykowanym dla Androida Art4Europe wykorzystaliśmy zaawansowaną technologię rozpoznawania zdjęć, nad którą pracujemy już od jakiegoś czasu w iTraff Technology. Użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem iOS już teraz mogą się z nią zapoznać, bo wykorzystuje ją nasza rozpoznająca książki aplikacja SaveUp – mówi Tomasz Grzywalski. – Sukces ten pozwala nam myśleć o tej technologii w szerszym kontekście. Wszędzie spotykamy się z pozytywnymi komentarzami i słowami zachęty. Kto wie, być może już niedługo stworzymy aplikację, która będzie rozpoznawać filmy lub budynki na ulicach? – zapowiada. O takim rozwiązaniu wspominaliśmy już na łamach naszego portalu tutaj.

 

- Cieszę się, że udało nam się odnieść sukces na arenie międzynarodowej. Niedawno miałem możliwość wyjechania do Niemiec i podjęcia tam pracy dla jednej z najlepszych firm programistycznych w tej części Europy. Wolałem jednak zostać w kraju i rozwijać się tutaj. Dlaczego zostałem? Chyba kierował mną patriotyzm. Wierzyłem, że da się zostać w kraju i z powodzeniem działać tutaj, jeżeli tylko ma się chęci. Udało się – cieszy się Tomasz.

 

- Chciałbym podziękować Kubie Jurkiewiczowi, Kubie Porzuczkowi oraz Marcinowi Szajkowi, z którymi brałem udział w Hack4Europe w jednej drużynie. Było ciężko, w czasie konkursu na stworzenie całego prototypu Art4Europe mieliśmy zaledwie kilkanaście godzin. Na szczęście tworzymy zgrany team, bo na co dzień pracujemy razem nad wspomnianą już przeze mnie aplikacją SaveUp i świetnie się rozumiemy. Dobry zespół to podstawa – podsumowuje.

 

Tomasz Grzywalski jest absolwentem Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej. Jego specjalnością zawodową są multimedia. Na co dzień pracuje nad technologią rozpoznawania zdjęć w firmie iTraff Technology.

 


 


Kategoria: Wywiady | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--