Powrót  Asteriksa – cztery europejskie przygody

     Wydawnictwo Egmont Polska wznowiło niedawno edycję popularnej serii komiksowej Asteriks autorstwa René Goscinnego i Alberto Uderzo. Wydane zostały cztery albumy  "Złoty sierp”, „Asteriks gladiator”, „Asteriks u Brytów” i „Asteriks i Goci” w nowej szacie graficznej.


     Główny bohater i jego wierny kompan Obeliks, bawią czytelników na całym świecie już od ponad pięćdziesięciu lat. Po raz pierwszy komiks o Asteriksie pojawił się w 1959 roku na łamach francuskiego magazynu Pilote, który miał być odpowiedzią na falę produkcji komiksów amerykańskich.

Od początku autorem scenariusza był René Goscinny, a rysownikiem komiksu Alberto Uderzo, ale po śmierci scenarzysty w 1977 roku Uderzo zdecydował się kontynuować tworzenie całości. Albumy o Asteriksie zostały przetłumaczone na 111 języków i dialektów, a na ich podstawie nakręcono filmy animowane i fabularne, a nawet powstały gry komputerowe.

     Wydawnictwo Egmont Polska wydawało już wcześniej serie komiksów o Asteriksie. W tym roku po raz pierwszy ukażą się albumy, w których zmienione lub poprawione zostały kolory plansz i odświeżone okładki. Pierwsze cztery z nich już zostały wydane, w tłumaczeniu Jarosława Kiliana i pod redakcją Katarzyny Gwiazdy i noszą numery: 2,3,7 i 8.

     Album nr 2 pt. „Złoty sierp” opowiada o podróży Asteriksa i Obeliksa do Lutecji (obecnie Paryż), która miała na celu sprowadzenie nowego złotego sierpa, narzędzia do ścinania jemioły, z której druid Panoramiks wytwarza magiczny napój. Dzięki niemu osada Asteriksa i jego współmieszkańców Galów jako jedyna stawia opór Rzymianom, którzy podbili Galię. Pewnego dnia druid złamał swój złoty sierp, a Asteriks i Obeliks wyruszyli do Ameriksa, dalekiego kuzyna Obeliksa, który znany był z wykuwania najlepszych złotych sierpów. Ameriks wpadł w ręce złoczyńców i został uwięziony. Dzielni bohaterowie pospieszą mu więc z pomocą i zakończą swą misję sukcesem.

     Album nr 3 pt. „Asteriks gladiator” to historia porwania Kakofoniksa, barda z wioski Asteriksa, którego śpiew odstrasza i zniechęca. Prefekt Galii zawozi Kakofoniksa w prezencie Juliuszowi Cezarowi, a ten postanawia rzucić go lwom na pożarcie. Asteriks i Obeliks wyruszają do Rzymu, by uratować hałaśliwego kompana. W tym celu postanawiają zostać gladiatorami.

     Album nr 7 pt. „Asteriks u Brytów” opowiada o kolejnej europejskiej podróży pary bohaterów. Tym razem Asteriks i Obeliks udają się do podbitej przez Cezara Brytanii z misją dostarczenia beczki magicznego wywaru mieszkańcom jedynej osady, która stawia opór najeźdźcom. Zamieszkują ją Brytowie pod wodzą Zebigbosa, a wśród nich Mentafiks, kuzyn Asteriksa, który poprosił go o wsparcie. Po licznych perypetiach Asteriks i Obeliks sprostają temu zadaniu.


     Album nr 8 pt. „Asteriks i Goci” to historia porwania druida Panoramiksa przez Gotów. Druid Panoramiks udał się na zjazd druidów w Puszczy Karnutyńskiej i wygrał konkurs na najlepszego druida, dzięki swojej recepturze magicznego wywaru. Chcą ją poznać i wykorzystać Goci. Asteriks i Obeliks ruszają na ratunek Panoramiksowi. Kilku Gotów dzięki sprytowi i wywarowi druida zazna smak siły i męstwa. Mocarzy i pretendentów do władzy będzie zbyt wielu, a dzięki temu  dużo komicznych sytuacji i śmiechu.

     Wszystkie albumy w bardzo zabawny sposób  opowiadają o perypetiach i przygodach głównych bohaterów. Ich największymi zaletami są dynamiczna akcja, barwne rysunki, inteligentny humor i ciekawe zakończenia. W zamyśle twórców seria o Asteriksie adresowana była jednocześnie do dzieci i do dorosłych i rzeczywiście bawi jednych i drugich. Jest dobrą lekturą do wspólnego czytania i spędzania czasu. A okazji ku temu będzie sporo, gdyż co dwa miesiące ukazywać się będą kolejne tomy.

Tekst i foto: Ewa Balana


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--