Antologia prac komiksowych „Morowe Panny” na Warszawskich Targach Książki i jej premiera na rynku

     Podczas Warszawskich Targów Książki i Festiwalu Komiksowa Warszawa, który odbywał się wspólnie z nimi, na spotkaniu promocyjnym przedstawiono zwycięzców IV edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim oraz zaprezentowana została trzecia antologia pokonkursowa z serii Powstanie ‘ 44 zatytułowana „Morowe Panny”.fot. Ewa Balana

     Następnego dnia, 16 maja br. publikacja trafiła do sprzedaży. Została wydana nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwa Egmont Polska. Antologia zawiera zwycięskie, wyróżnione i wybrane prace zgłoszone do IV edycji konkursu, który zorganizowało po raz kolejny Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na spotkaniu promocyjnym w Pałacu Kultury i Nauki w dyskusji wzięli udział organizatorzy, zwycięzcy konkursu i członkowie jury. Muzeum Powstania Warszawskiego reprezentował jego dyrektor - Jan Ołdakowski, a Wydawnictwo Egmont Polska - Tomasz Kołodziejczak – pisarz, autor scenariuszy komiksów, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu (Egmont). Jan Ołdakowski wspomniał, że od początku powstawania muzeum założono, że jego formuła nie będzie jedynie naukową, że będą podejmowane próby dotarcia do odbiorców poprzez różne kanały w kulturze masowej, a konkurs na komiks stał się stałym elementem opowiadania o Powstaniu Warszawskim.  Przemysław „Trust” Truściński – dyrektor artystyczny tego konkursu stwierdził, że trudno jest opowiedzieć o Powstaniu w formule komiksu mającego składać się z dziesięciu plansz. Najważniejszy jest scenariusz, a historie o których on opowiada są bolesne i dramatyczne. Trzeba też tworzyć prace na określony temat. W tej edycji były to „Morowe Panny” - opowieści o roli kobiet w Powstaniu Warszawskim.

 

Do konkursu zgłosiło prace kilkudziesięciu twórców. Honorowym przewodniczącym jury był Henryk Chmielewski – Papcio Chmiel, nestor polskiego komiksu. W skład jury wchodzą pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego, rysownicy, w tym laureat z poprzedniej edycji. W IV edycji do jury zaproszono również Agatę Nowicką „Endo” i dziennikarkę Karolinę Korwin-Piotrowską.

Pierwsze miejsce i nagrodę główną zdobyli autorzy komiksu pt. „Traf” Grzegorz Janusz i Ernesto Gonzales,  drugie miejsce Jakub Grochola i Michała Chojnacki - twórcy „Piaskownicy”, a trzecie: Janusz Ordon i Radosław Smektała za pracę pt. „W miłości i na wojnie”. Wyróżniono komiksy: „Stąd do wolności” Pauliny Królikowskiej i Daniela Bauma, praca pierwotnie napisana również językiem Braille’a oraz „Miasto Duchów” Jacka Michalskiego. Wyróżnienie specjalne za klimat kobiecy przyznano Ewie Korsak i Andrzeja Łaskiemu za komiks pt. „Na wymiar”.

     W antologii „Morowe Panny” znalazło się ponadto kilkanaście prac wybranych, uznanych za bardzo ciekawe. Na zakończenie spotkania Jan Ołdakowski podziękował wszystkim twórcom tej publikacji oraz Papciowi Chmielowi, Tomaszowi Kołodziejczakowi i Przemysławowi Truścińskiemu i zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zostanie podany temat i warunki tegorocznej edycji konkursu z cyklu „Powstanie’ 44 w komiksie”.

          Tekst: Ewa Balana

Foto: materiały prasoweKategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--