"Wolność" (reż. Tony Gatlif) to film promujący Drugi  Przegląd Nowego Kina Francuskiego, który odbędzie się w dniach 27.05-03.06 w kinie Muranów.

Film ten to próba przełamania krzywdzącego stereotypu Romów,  osadzona w czasach drugiej wojny światowej. Rzecz dzieje się w okupowanej Francji. Obserwujemy tabor rodziny Puri Dai, która przemieszcza się po bezdrożach w strachu przez nazistami. Docierają do znanej im wioski, gdzie znajdują sobie różne zajęcia: sprzedają rondle, pracują na plantacjach, grają na okolicznościowych zabawach tanecznych.  Do rodziny dołącza osierocony biały chłopiec (przy okazji tej postaci dość karykaturalnie zostaje odwrócony mit o porywaniu dzieci przez Romów). Wszystko jest niby normalnie, ale wciąż czuć zagrożenie, które potęguje się wraz z rozwojem akcji.


W pewnym momencie widz obserwuje trochę przydługą sinusoidę losów taboru. Już widząc cygankę na koniu, jesteśmy pewni, że wszystko skończy się szczęśliwie. To znów widzimy niecne poczynania żołnierzy niemieckich i wiemy, że wszystko prowadzi do  zagłady. Sinusoida ta wprowadza widza w stan dezorientacji – w pewnym momencie już naprawdę nie wiadomo,  jak sprawa się skończy.

Do niewątpliwych zalet filmu należą pięknie fotografowany krajobraz francuski, scenografia i charakteryzacja oraz gra aktorska.  Najlepiej zaprezentował się chyba James Thierree w roli lekko upośledzonego członka rodziny, który podobnie jak znany wszystkim Forest Gump, w sytuacjach bardzo stresujących lubił sobie pobiegać.


W filmie jednak razi wyraźny podział na złych nazistów, biednych Romów i dobrych Francuzów (z jednym wyjątkiem: urzędniczym czarnym charakterem). Ten podział jest mocno przerysowany i nieodpowiedni dla poziomu wizualnego filmu.  Podobnie jak próba przełamania stereotypu polegająca na jego odwróceniu, czy może jego tłumaczeniu jakimiś specjalnymi okolicznościami.

Na pewno jednak po obejrzeniu tego filmu łatwiej będzie zrozumieć specyfikę romskiego stylu życia. Muzyka, wolność, ciągła podróż, praca, religijność i przywiązanie do zwierząt. To wszystko widać, a nawet czuć.

Tekst: Anna Kurek

Foto: materiały prasowe


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--