Wyzwanie. Szczeniaki

Mario Vargas Llosa, zeszłoroczny noblista, raczy swoich czytelników nowym zbiorem, trochę innym niż dotychczas. Autor prowadzi nas przez historię męskich utarczek, konfliktów i honorowego przelewania krwi. Kipiące testosteronem historie pozwalają przyjrzeć się bliżej mechanizmom męskich zachowań. Mężczyźni tutaj walczą na noże, zabijają bezbronnych i niewinnych Indian w obronie honoru wiarołomnej kobiety.

Bohaterem zbiorowym jest męska część  populacji, poczynając od przedstawicieli z podstawówki, a kończąc na staruszkach. Autor przygląda się kodeksowi męskich zasad, trochę dziwnych, często - zdawałoby się - absurdalnych. Ukoronowaniem myśli autora, który podważa słuszność męskiego kodeksu, są Szczeniaki, w których poznajemy historię kastrata. Cuéllar, dzięki swoim brawurowym zachowaniom uchodzi za największego macho w mieście. Jego historia kończy się jednak dużo szybciej, niż grupki kolegów, którym z wolna zaczynają siwieć włosy i rosnąć brzuchy. 

Kolejne historie są obrazem psychologicznym przedstawicieli płci brzydkiej. „Męskie sprawy” często kończą się tragicznie dla ludzi postronnych, niewinnych.  Honor nie pozwala mężczyznom przyznać się do swoich słabości, odmówić, zapomnieć. Przez to często błahe sprawy uzrastają do rangi ogólnoświatowych problemów ludzkości, które zmyć może jedynie krew lub alkohol. Wyzwanie, czy to pojedynek na noże czy wypicie kilu setek wódki z rzędu, musi zostać przyjęte.  Nieważne, że żona czeka, że w drodze do domu bohater trzy razy potknie się o krawężnik, a ostatecznie zwymiotuje na ulice niepewnie trzymając się latarni.

Autor przerysowuje „męskie zachowania”  przez co podkreśla ich absurd i zbytek. Eksponuje męski kodeks honorowy oraz solidarność, która nie pozwala nigdy na ośmieszenie przyjaciela, bądź jego krzywdę. Konflikty wewnątrz grupy kończą się, jak zwykło się zakładać, małym mordobiciem i setką po wszystkim.

"Wyzwanie. Szczeniaki" to książka nie tylko dla mężczyzn. Myślę, że kobiety, które sięgną po tę lekturę lepiej zrozumieją złożony umysł męski i będą dużo bardziej wyrozumiałe dla swoich mężczyzn, kiedy ci wrócą pod wpływem alkoholu po spotkaniu z kolegami.

 

Tekst: Anna Kurek


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--