Akcja najnowszej powieści Michaela Wallnera, znanego polskim czytelnikom jako autor „Kwietnia w Paryżu” tym razem toczy się w Moskwie lat siedemdziesiątych. Główną bohaterką jest dobiegająca trzydziestki Anna, na pierwszy rzut oka niepozorna, uboga pracownica fizyczna, murarka. Jednak jej ojciec jest już „kimś”: to znany poeta, Wiktor Zasuchin, niegdyś przeżywający czasy chwały, teraz zepchnięty przez władzę w cień.

Oprócz niego Anna ma jeszcze - wiecznie przysparzającego jej zmartwień swoją nieuleczalną, według niekompetentnych lekarzy, chorobą - synka oraz męża: oficera Armii Czerwonej. Ale jest ktoś jeszcze, ktoś, za sprawą kogo Anna stać się może tytułową „Rosyjską kochanką”. To Aleksiej Aleksiejem Bulyagkow, człowiek wpływowy i bogaty, wiceminister nauki. Z nim Anna nawiązuje romans, stopniowo przeradzający się w niebezpieczną grę.

Korzystając ze związanych z tym przywilejów, zaczyna donosić na kochanka, współpracując z KGB. W tym czasie, jej mąż, wyjechawszy do pracy na Syberię, nie pozostaje jej dłużny. Tę i tak zagmatwaną sytuację komplikują zamiary Bulyagkowa, który – jak się okazuje – nie jest jedynie niczego nieświadomym, zapatrzonym w Annę zmanipulowanym wielbicielem, a równie przebiegłym manipulatorem.

Michael Wallner sprawnie opisuje tę skomplikowaną sytuację, losy mieszkańców Związku Radzieckiego pełne intryg i wzajemnych niewierności. Wielokrotnie wtajemnicza nas w przemyślenia bohaterki, pozwalając postawić się na jej miejscu i zastanowić, jak sami zachowalibyśmy się mając przed sobą niejednoznaczne dylematy moralne, jak choćby: donosić i zapewnić synowi fachową opiekę medyczną, czy zachować spokój sumienia i dalej zmagać się z chorobą i cierpieniem dziecka. Choć fabuła „Rosyjskiej kochanki” to fikcja, to wiemy, że nie tak dawno i w naszym kraju ludzie stawali przed takimi złożonymi i niejednoznacznymi alternatywami. Autor zgrabnie przybiera przypadki historyczne, mogące mieć niegdyś miejsce, w szatę fikcji romansowo – sensacyjnej. Czyta się to z przyjemnością.

Tekst: Magdalena Nowakowska


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--